Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podílové fondy letos na nule. Převládá optimismus, hrozí turbulence

Martin Mašát | 10. 2. 2021 | Vstoupit do diskuze

Lednový vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners.

Podílové fondy letos na nule. Převládá optimismus, hrozí turbulence

Rok 2021 neodstartoval úplně tak, jak by si investoři do podílových fondů představovali. Po razantním růstu cen akcií na konci roku zavládla v lednu stagnace. Velmi vlažně začaly rok dluhopisy, kde se začíná projevovat strach z enormních dluhů a potenciálního příchodu inflace – proto mohou být konzervativní investoři rádi za nulovou změnu hodnoty fondů.

Mezi důležité události ledna patřilo konečné zvolení nového prezidenta USA Joea Bidena. Ten se může s podporou obou komor Kongresu pustit do revidování kroků svého předchůdce Donalda Trumpa. Můžeme čekat větší podporu projektů soustředících se na udržitelný rozvoj, zlepšení vztahů s Evropou i Čínou a nová kola fiskální podpory.

Letošek bude hlavně o rychlosti, jakou se podaří zastavit šíření pandemie, a o očekáváních, jak se následně jednotlivé ekonomiky rozjedou. Dosavadní vývoj ukazuje, že investoři sází na optimistickou variantu, což však může – v případě zklamání – vést k výrazným turbulencím na trzích.

Důležité budou také kroky nového amerického prezidenta, vývoj inflace s ožívající ekonomikou nebo ochota investorů dál dotovat dluhy států.

Akciové fondy

Hlavní světové akciové indexy skončily leden v lehce negativních číslech. Nicméně, průměrná výkonnost diverzifikovaných akciových fondů převážně nabízených v České republice zůstala na nule. Meziročně hlásí zhodnocení o 7,2 %.

Speciální fondy zaměřené na akcie nerozvinutých a menších trhů dokonce za leden vydělaly 1,3 %. V porovnání s koncem loňského ledna přidaly klientům 8 %, za poslední tři roky (16 %) nebo deset let (41 %) je však jejich výkonnost nižší než u fondů investujících do akcií vyspělých zemí.

Dluhopisové fondy

Na svém v lednu zůstaly také dluhopisové fondy, protože výnosy dluhopisů se začátkem roku příliš nepohnuly. Za posledních dvanáct měsíců přinesly dluhopisové fondy svým konzervativním klientům v průměru jedno procento, což je stále hluboko pod inflací za rok 2020, která v Česku dosáhla 2,3 %. O něco lépe na tom byli klienti rizikovějších dluhopisových fondů, které sice v lednu klesly o 0,2 %, ale za posledních 12 měsíců zhodnotily svůj majetek o 2,1 %.

Pozitivní je, že se blíží růst výnosů, což potvrdil i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. To může ve výsledku pomoci dlouhodobé výkonnosti konzervativních investic a přiblížit jejich výnos inflaci.

Za slabým výkonem dluhopisů stojí nejen nulové základní sazby, ale také strach z enormně rostoucího zadlužení a očekávání ohledně vyšší inflace.

Smíšené fondy

Smíšené strategie byly ve vleku stagnujících akciových a dluhopisových trhů. Za leden v průměru nepatrně klesly.

Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná a pohybuje se od silně záporných po kladná čísla – kvůli různým strategiím a vahám akcií, případně podle jejich zaměření na různé regiony.

Zdroj: Peníze.cz

1

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: