Komentář: Ještě jedno ohlédnutí za americkými volbami
Martin Tománek | 16. 12. 2024 | Vstoupit do diskuze
Od amerických prezidentských voleb už máme určitý odstup, je tak skvělý čas na malé ohlédnutí.

VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ
V den, kdy vyšlo najevo, že do Bílého domu po delším sezení na střídačce míří Donald Trump, americký akciový index S&P 500 vzrostl o hezká 2,5 procenta. Nadšení potom zavládlo v segmentu malých amerických firem (small caps), když index Russell 2000 vzrostl za jediný den o téměř 6 procent.
Deník The Wall Street Journal poznamenal, že investoři od nové Trumpovy administrativy očekávají nižší daně, méně regulací a rychlejší hospodářský růst. Nálada na americkém trhu by se tedy dala shrnout slovy: buy, buy, buy.
Když se podíváme na jednotlivé sektory, velkým vítězem se staly megabanky na Wall Street. V následujícím grafu uvádím vývoj cen akcií čtyř největších amerických bank, v období tří týdnů od zvolení Trumpa.

Nejlépe si vedla Wells Fargo, která vzrostla o vysokých 20 procent. JPMorgan Chase, největší americká banka, vzrostla o 13 procent. Stejně jako Bank of America. Nejhůře si vedla Citigroup s růstem „pouhých“ 11 procent.
Na druhé straně máme i poražené. Tedy spíše dočasné poražené. Do tohoto tábora patří farmaceutický sektor. Ten klesl poté, co Trump nominoval na post ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho. RFK je známý kritik vakcín a rovněž celého „Big Pharma“ sektoru. Není zrovna překvapení, že značný pokles zaznamenaly akcie firem Pfizer a Moderna, viz následující graf.

Ovšem je třeba říct i to „B“. Farmaceutický sektor má za sebou relativně špatnou nedávnou výkonnost. Bez ohledu na Trumpa a bez ohledu na Kennedyho. Například fond BGF World Healthscience vykazuje na tříletém horizontu výkonnost pouhých 3,5 procenta ročně. Některé konkurenční health care fondy jsou na tom o něco lépe, jiné naopak o něco hůře. Každopádně platí, že sektor zdravotnictví v posledních letech výrazně zaostal za celkovým akciovým trhem.
Právě tady se skrývá investiční příležitost pro dlouhodobé investory. Farmaceutické firmy jsou nepostradatelné a mnohé mají slibné vyhlídky – díky novým lékům, inovacím a trendu stárnutí populace. K tomu přidejme již zmíněnou slabou výkonnost sektoru v posledních letech. Co dostaneme? Solidní výnosový potenciál do dalších let.
JEDNO PŘEKVAPENÍ
Následuje překvapení. Akciový trh, který po vítězství Trumpa patřil mezi nejvýkonnější vůbec. Akciový trh, který překonal ten americký. Trh, od kterého by to čekal málokdo. Německý trh!
Nejedná se o vtip, jak ukazuje grafika Financial Times:

Je pravda, že německá ekonomika není v dobré kondici. Je pravda, že německá vláda se nedávno rozpadla a zemi čekají předčasné volby. Je pravda, že Donald Trump opakovaně hrozil, že uvalí nepříjemná cla na dovoz z Evropské unie. A nakonec je také pravda, že německý automobilový průmysl je v krizi. Všechno špatně.
Ale německé akcie rostou! V době psaní tohoto textu (9. prosince) je německý index DAX letos výše o 21 procent. Jak je to možné? Zas a znova se potvrzuje fakt, že akciový trh je trhem akcií a nikoli trhem ekonomik.
Některým německým firmám z indexu DAX se daří skvěle. Například akcie německé softwarové firmy SAP letos vzrostla o 75 procent. Akcie německé zbrojovky Rheinmetall vzrostla o víc než 100 procent. A takový nudný Deutsche Telekom je výrazně přes 30 procent.
Tento svůj komentář ukončím grafem z The Wall Street Journal.

Graf ukazuje, že americké akcie jsou ve srovnání se zbytkem rozvinutého světa nejdražší minimálně od roku 1988, kdy máme data k dispozici. Tím nechci říct, že americké akcie nemohou být ještě dražší. Mohou. Každopádně je to skvělý argument pro neamerické akcie. Skvělý argument, proč je například vhodné mít v investičním portfoliu ty evropské.
Úvodní foto: Shutterstock
Komentáře
Celkem 0 komentářů v diskuzi