Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Devět statečných získalo certifikát €FA™

Jakub Zeman | 10. 10. 2011 | Vstoupit do diskuze – 6 komentářů

Devět poradců Partners úspěšně zdolalo náročnou zkoušku. Stali se tak vůbec prvními finančními poradci v historii České republiky, kteří jsou držiteli prestižního certifikátu €FA™.

Certifikát €FA™, který je zkratkou pro European Financial Advisor™, představuje prestižní evropský certifikát v oblasti finančního poradenství a plánování. Podmínkou jeho získání je úspěšné absolvování certifikační zkoušky, která je srovnatelná s nároky kladenými na vysokoškolské studenty předmětů zaměřených na finance a ekonomiku. Certifikát je rozšířen v mnoha evropských zemích a od roku 2010 je možné jej získat i v České republice. Poradcům Partners certifikát přináší jedinečnou příležitost potvrdit míru své profesionality a možnost zařadit se v segmentu finančního poradenství na skutečně elitní úroveň.

Ukázalo se, že v certifikační zkoušce obstojí jen ti nejlepší z nejlepších. Z první skupiny přihlášených dosáhla kýžených vavřínů pouhá polovina. Po úspěšném absolvování ústní zkoušky, která se konala v pražském sídle AFIZu 27. září, pogratulovala vítězné devítce osobně zkušební komise, v níž zasedal mimo jiné Senior Director Partners Michal Oppl, generální sekretářka AFIZ Marta Gellová, či profesor Masarykovy univerzity Oldřich Rejnuš.

Prvními držiteli certifikátu  €FA™ v Česku se stali Alena STŘEDOVÁ, Petra NOVOTNÁ, Luděk ŠVARC, David KUČERA, Josef UCHYTIL, Václav VALÁŠEK, Pavel DOHNAL, Martin HAVRÁNEK a Lukáš KAPLAN.

První devítce odvážných gratulujeme a věříme, že brzy se k nim připojíte i vy!

Jaké dojmy si ze zkoušky odnesli přímo její absolventi?

Luděk Švarc

Písemný test byl náročný, takže jsem byl nakonec rád, že jsem nepodcenil přípravu. 90 minut na 50 otázek nedávalo prostor na nějaké dlouhé uvažování. Musíte odpověď vědět, nebo jít dál. Také početní příklady bylo nutné počítat hned napoprvé bez chyb. Na opravu nezbývalo mnoho času. Některé otázky byly dokonce vytvořeny tak, že každá ze čtyř možných odpovědí představovala samostatný příklad, kdy se musely porovnat jednotlivé výsledky mezi sebou a tím dojít ke správné odpovědi.

U ústní zkoušky mě překvapil počet lidí ve zkušební komisi. Šest zkoušejících jsem nezažil ani při státnicích na vysoké škole. Navíc složení komise dodalo zkoušce mimořádnou  vážnost – prof. Rejnuš z ESF Masarykovy univerzity v Brně, dva členové z EFPA Česká republika, dva z Ministerstva financí ČR a jeden zástupce AFIZu.

Být jedním  z devíti lidí v ČR, kteří úspěšně splnili podmínky pro udělení certifikátu €FA, mi hlavně dodává sebevědomí při práci s klienty i spolupracovníky. Věřím, že brzy nás bude víc a budeme moci ještě ve větší míře naplňovat jedno z poslání Partners – dávat finančnímu poradenství důstojnost, která mu náleží. Osobně bych si přál, aby do budoucna měli titul €FA minimálně všichni poradci na pozicích VIP consultant.

 

Václav Valášek

Samotná zkouška byla vyvrcholením roční přípravy, která byla nesmírně tvrdá, především na sebedisciplínu. Osobně jsem ze zkoušky měl velký respekt a podle průběhu a výsledků oprávněný. Nicméně zkouška byla spravedlivá. Otázky byly z naprosto všech okruhů a témat, která se probrala. Největší důraz byl kladen na správné zpracování aplikačních a analytických otázek. To byly otázky a příklady na praktické použití získaných teoretických znalostí. Zde se dalo nejvíce získat a bohužel také nejvíce ztratit. Nicméně fakt, že celý kurz i zkoušku bylo možné zvládnout při běžném pracovním nasazení, dokládá i to, že někteří absolventi bez problému v průběhu kurzu povýšili na manažerské pozice.

Pocit ze získání certifikátu je skvělý! Do budoucna rozhodně jeho vlastnictví přinese své ovoce. Lidé, kteří mají hodně peněz a hledají schopného poradce, ho určitě nebudou hledat v registru PPZ. Manažer vlastnící certifikát zase bude větší autoritou a oporou svému týmu. Nicméně skvělý je i pocit z nabytých vědomostí a získaných kontaktů, které mohu použít při každodenní práci. V průběhu roku jsme mezi sebou i s přednášejícími navázali vynikající vztahy. To pokládám za obrovský přínos celého projektu.

 

Josef Uchytil

Že nepůjde jen o formalitu, bylo zřejmé už z přípravného kurzu. Obtížnost písemné části certifikační zkoušky pak jen podtrhla nespornou exkluzivitu získání certifikátu €FA. Zadarmo to tedy rozhodně nebylo, zároveň to ale stálo za námahu – certifikát na zdi v kanceláři je jedna věc, daleko podstatnější je ovšem pochopení mnoha souvislostí, možnost nahlédnout „pod pokličku“ a přijít na kloub mnoha věcem, a to nejen z finančního trhu. Nehledě na to, že umět vysvětlit například rozdíl mezi long call, long put, short call a short put se může hodit i v naprosto běžné společenské konverzaci.

David Kučera

Když v září 2011 odstartoval první přípravný kurz na certifikační zkoušku EFA, byli jsme všichni plni nadšení a očekávání, zejména pak, že budeme průkopníky změny vzdělávání finančních poradců v České republice. V průběhu přípravného kurzu náš entuziasmus lehce upadal a ukazovalo se, že to nebude zas tak jednoduché, což výsledky prvních testů kurzu jasně dokladovaly. Začalo pět desítek posluchačů přípravného kurzu a k certifikační zkoušce se dostavily pouhé dvě desítky těch, kteří sebrali odvahu a rozhodli se svou jednoletou přípravu zúročit.

11. září 2011 tak odstartovalo novou éru vzdělávání v oboru finančního poradenství v České republice, která nenastoluje teror (jak by bylo pro toto datum příznačné), ale definuje přísná pravidla a znalostní požadavky na poskytovatele služeb v oboru finančního poradenství, což trh a samotní klienti jistě ocení.

Směle jsem doufal, že obstojím – obstál jsem, ale samosebou to rozhodně nebylo. Ani mé dosavadní znalosti a zkušenosti by bez ročního přípravného kurzu a tedy i průběžného studia nebyly dostatečné pro úspěšné absolvování certifikační zkoušky. Nyní mohu s klidným srdcem a jasnou myslí opět zopakovat svá slova ze září 2011: „EFA je dle mého názoru oním puncem odbornosti, výrazně odlišujícím od prodejců finančních produktů, udávajícím směr profesionálnímu poradenství JINAK.“

198

Komentáře

Celkem 6 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: