Především se neděsit
Zuzana Fendrychová | 10. 4. 2025 | Vstoupit do diskuze
Roman Pospíšil, investiční šéf skupiny Partners, dává doporučení, jak se v současné době nekončícího přívalu obchodních vln nejen z USA vyznat v aktuálním dění na akciových trzích. Hlavní doporučení zní: nepanikařit.

Jak by nyní nejen poradci měli „číst“ současnou situaci na trzích?
Měli by vědět, že máme před sebou volatilitu, a to je asi jediné jisté. Jinak není zřejmé, co je hlavním reálným důvodem současných amerických kroků, ani kam až to chtějí USA dotáhnout. Tak budeme muset počkat, až se trochu rozestoupí mraky a bude možno alespoň částečně odhadovat další vývoj. A tím může být vše na škále „drobné změny – totální změna celosvětového obchodu“. Scénáře se budou kalibrovat, zpřesňovat a pak se trhy budou moci částečně uklidnit, dokud nepřijde další impuls. Za mne doufám, že se mraky začnou rozestupovat za několik týdnů či měsíců.
Co hlavně by se mělo doporučovat klientům vzhledem k tvorbě jejich portfolií?
Určitě aby nepanikařili, nedělali unáhlené kroky. Změna ceny vypovídá o tom, že trh indikuje potenciální změnu prostředí a z ní vyplývající potenciální problémy. Měli by si uvědomit, že aktiva, která prostřednictvím akcií drží, nezmizela, jen jsou přeceněna. Jediný způsob, jak reálně nyní prodělat, je akcie teď prodat. Samozřejmě je třeba být připraven i na další možný pokles. Dlouhodobému investorovi se nabízí naopak možnost k nákupu.
Je tedy nyní skvělá doba k nákupům? Do čeho investovat a v jakém poměru?
Za mne určitě, samozřejmě za předpokladu, že mám volné prostředky a že jsem schopen je alokovat na delší dobu. A určitě do akcií a jejich alternativ jako je Private Equity atd. Určitě je třeba nezapomínat na diversifikaci, obzvlášť v současnosti jak regionálně, tak sektorově.
Foto: archiv Partners
Komentáře
Celkem 0 komentářů v diskuzi