Farmaceutický sektor, spotřební zboží a energie si v tomto roce zatím vedou lépe než americké technologie
4. 4. 2025 | Vstoupit do diskuze
Martin Tománek, portfolio manažer Partners investiční společnosti, odpověděl Hospodářským novinám na dotaz, jak na novou realitu s americkým prezidentem Trumpem reaguje a hlavně, kam by v současných podmínkách investoval.

Spojené státy opouštějí systém volného obchodu, který samy po druhé světové válce vybudovaly. Tento systém se stal hnacím motorem produktivity a prosperity. Bohužel Trumpův protekcionismus nás v záležitosti mezinárodního obchodu vrací někam do třicátých let minulého století. Přitom hospodářská politika Trumpovy administrativy připomíná „import substitution“ model (snaha snížit závislost na dovozu podporou domácí výroby – pozn. redakce), který selhal například v Latinské Americe. A to na plné čáře.
Co se týče portfolií, respektive našich akciových fondů, aktuálně držíme nezanedbatelný podíl jejich majetku v hotovosti. Přibližně 15 procent. Takže máme „suchý střelný prach“, který můžeme využít k nákupu akcií ve slevě. Zároveň jsme v posledních měsících v našich fondech výrazně snižovali podíl amerických technologických gigantů, což nám v poslední době pomáhá. Zároveň jsme zvýšili podíl sektoru farmacie, spotřebního zboží a energií – ty si letos zatím vedou výrazně lépe než americké technologie. Aktuálně do fondů akcie opatrně přikupujeme, příležitost vidíme například v evropském sektoru farmacie.
Co se týče investice jednoho milionu, je těžké odpovědět. Neexistuje totiž žádné univerzálně doporučitelné investiční portfolio. Každé portfolio by jednoznačně mělo zohledňovat konkrétní finanční situaci klienta a jeho dosavadní zkušenosti s investováním. Osobně držím 100 procent akciové portfolio, které je na ten dlouhý horizont (15 let) určitě vhodné. Nicméně platí to pouze pro investora, který je ochoten tolerovat i velmi vysokou kolísavost (nesmí ho rozhodit ani pokles o 30 a více procent). Na druhé straně platí, že opatrnější (nebo méně zkušený) investor by měl držet určité procento portfolia v kvalitních dluhopisech (respektive v dluhopisovém fondu zaměřeném na kvalitní dluhopisy). A to bez ohledu na to, že má dlouhý horizont.
Co se týče regionálního složení akciové složky, jako dobrou startovní pozici (pro investora, který si právě teď sestavuje investiční portfolio) vnímám: 50 procent USA, 40 procent Evropa a10 procent rozvíjející se trhy.
Investiční analytik Partners Marcel Vanduch ještě dodává další pohled na stavbu portfolia: „Držet se dlouhodobě nastavené strategie, kde předpokládám, že není investováno pouze do amerických akcií, ale portfolio je regionálně i jinak rozloženo. Jestli někdo počítá s případným doinvestováním v době korekce, tak by mohl být prostor pro navýšení akciových pozic, ale lépe z volné hotovosti, tuto reakci bych zvažoval při poklesu o 20 % a více. Zároveň je potřeba počítat možná s vyšší volatilitou, situace na trhu se může rychle měnit a nemusí být vždy vhodná situace pro možné doinvestování."
Celý článek z HN najdete ZDE.
Zdroj: HN.cz
Foto: ilustrace vytvořená pomocí Microsoft Copilot
Komentáře
Celkem 0 komentářů v diskuzi