Lidé vracejí už i sjednané hypotéky, potvrzuje Jan Brejl

31. 10. 2022 | Vstoupit do diskuze

Banky a spořitelny v září poskytly hypotéky za sedm miliard korun. Podle obchodního ředitele skupiny Partners Jana Brejla hypotéky v takovém objemu loni v pohodě sjednávala i jen jedna větší banka. Jsou tu ale i další trendy.

Lidé vracejí už i sjednané hypotéky, potvrzuje Jan Brejl

Lidé prý i vracejí bankám peníze z hypoték. Je to pravda? Jak lze technicky vrátit peníze z hypotéky?
Nejedná se o nějaký fenomén, ale ano, děje se to. „Vrátit“ hypotéku lze celkem snadno, a to prostřednictvím mimořádné splátky úvěru. Je však nutné si ověřit podmínky, za kterých je mimořádnou splátku možné udělat. Také se stává, že klient hypotéku vůbec nenačerpá a od smlouvy odstoupí. Pak je ale nutné počítat s poplatkem za nevyčerpání, který se zpravidla pohybuje na úrovni tří procent z nevyčerpané částky. Případně se s bankou domluvit na jeho redukci.

Proč lidé vracejí peníze z hypoték?
Mohou to být takzvané hypotéky dopředu. To je situace, kdy má klient schválený úvěr, ale nenašel včas vyhovující nemovitost [případně si nákup nemovitosti rozmyslel. Nebo i spekuluje na další pokles cen nemovitostí, pozn. red.]. Dalším případem jsou výstavby nemovitostí, kdy díky rostoucím cenám materiálu není klient schopen vyjít s původním rozpočtem a navýšení úvěru není možné. Také se setkáváme se situacemi, kdy by sice klient dokázal splácet a dostavět, ale již nemá dostatek prostředků na provoz domu či bytu.

Kolik takové vrácení peněz z hypotéky stojí?
Jak už jsem řekl, je nutné počítat s poplatkem za nevyčerpání. Ten se zpravidla pohybuje na úrovni tří procent z nevyčerpané částky. Případně se s bankou domluvit na jeho redukci.

Podle posledních informací lidi hypotéky často i nedočerpají. Koho se to týká?
Týká se to především výstaveb, kdy vzhledem k rostoucím cenám materiálu klient není schopen dodržet původní rozpočet a již si nemůže dovolit úvěr navýšit. Pokud se klient do této situace dostane, tak je nutné kontaktovat banku a technicky ukončit čerpání a následně postupovat jako při standardním předčasném splacení. Mimořádné splacení pak zpravidla probíhá z prodeje rozestavěné nemovitosti. Samotný prodej rozestavěné nemovitosti může být vzhledem k situaci na trhu nemovitostí obtížný.

Kolik stojí vrácení nedočerpané hypotéky?
Jsou to znovu tři procenta z nedočerpané částky. A je to poplatek za předčasné splacení.

Co říkají data o vývoji průměrné měsíční splátky?
Vzhledem k růstu sazeb došlo k růstu průměrné splátky prakticky o 40 procent. Z 13 500 korun na téměř 19 000 korun. Pokud by neklesla průměrná výše úvěru, tak by to bylo ještě více. Někteří klienti určitě volí možnost prodloužení splatnosti, ale nejedná se o významný trend.

Máte to za dobré řešení, prodloužit splatnost hypotéky i v případě, že si domácnost může dovolit platit vyšší splátku po refinancování?
Prodloužení splatnosti znamená celkové prodražení celkových nákladů na úvěr. Pokud si tedy domácnost může dovolit platit novou vyšší splátku úvěru, tak prodloužení nedává smysl.

Aktuální úrokové sazby se pohybují mezi pěti až šesti procenty. Podle některých zpráv začaly mírně klesat, je to pravda?
Ten medializovaný pokles byl v řádech setin procenta, tedy nemůžeme mluvit o žádném trendu. Do průměru se promítly akční nabídky některých bank. Rozhodně nemůžeme mluvit o změně trendu.

Máte za to, že úroky půjdou ještě dolů? A máte za to, že půjdou dolů, i když se třeba centrální banka znovu odhodlá zvednou základní úrokové sazby?
Nic nenasvědčuje tomu, že by měly úrokové sazby jít dolů. Můžeme očekávat časově omezené nabídky některých bank, ale plošné a pozvolné snižování sazeb je v následujících šesti měsících v nedohlednu. Pokud Česká národní banka opět navýší úrokové sazby, bude to mít nepochybně negativní dopad do výše úrokových sazeb.

Zprávy z realitního trhu hovoří o tom, že klesají ceny starších nemovitostí. Potvrzují to i vaše data? Pokud ano, jak vysoký je pokles?‘
Zatím je příliš brzy, abychom to přesně vyhodnotili. Dochází ke snížení nabídkových cen či k prodloužení doby, po kterou je nemovitost nabízena. Aktuální pokles je v řádu jednotek procent.

U kterých nemovitostí klesají ceny především? Myslíte si, že nakonec klesnou i ceny nových bytů?
Největší pokles zaznamenávají luxusní nemovitosti v hodnotách desítek milionů korun. Dochází také k „výprodeji“ rekreačních nemovitostí, které lidé nakoupili během lockdownů. Pokles ceny nových bytů neočekávám. Developeři se stejně jako při minulé krizi uchýlí k marketingovým akcím v podobě kuchyní či nadstandardů v kupní ceně.

Zdroj: Fintag.cz

4

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: