Investiční guru: Kamil Janda

Zuzana Fendrychová | 6. 4. 2023 | Vstoupit do diskuze

Protože investice čím dál víc zajímají naše klienty, chceme s vámi pro inspiraci sdílet zkušenosti těch, kdo se jim dlouhodobě věnují. Prvním rádcem je Kamil Janda, který se v Českých Budějovicích stará o téměř 300 klientů a v investicích jim spravuje 240 milionů korun. Dle jeho slov k úspěchu vedou pasivita a trpělivost.

Investiční guru: Kamil Janda

V čem by měla veřejnost dnes vnímat největší přínos investování?

„Pokud se zvolí správný investiční nástroj, správně se nastaví a správně se s ním zachází, pak jednoznačně největší přínos vnímám jako dlouhodobé a opakovatelné zhodnocení investovaného majetku, které na dlouhodobých horizontech (nad 10 let) dokáže prostředky nejen ochránit před inflací, ale investované peníze slušně znásobit.“

Dokážete vyjmenovat, s jakými hlavními představami o investování za vámi lidi chodí a převládají přitom stále nějaké „fousaté“ mýty?

„Většinou nemají klienti žádné zkušenosti a o investicích toho moc nevědí. Proto z nich mají přirozeně respekt, což je naprosto v pořádku. Z těchto důchodů si před každou první investicí vysvětlíme, jaké investice existují, proč má někdo s investicemi špatné a někdo zas dobré zkušenosti, jaké investiční světy existují, v jakém investičním světě se budeme pohybovat s jejich penězi a proč. Dále si vysvětlíme, jaké ve zvoleném investičním světe platí pravidla, kterými se budeme řídit, a díky tomu v budoucnu po zásluze sklízet dlouhodobé výsledky.“

Říká se, že investovat může každý. Je to opravdu tak?

„Naprosto. A všem upřímně a vřele doporučuji začít co nejdříve, ideálně s jednou třetinou svého příjmu, nebo alespoň s částkou, která k tomu dlouhodobě směruje.“

Když se řekne úspěšný investor, kdo se vám vybaví, jaké má vlastnosti?

„V pasivním světě investování, to je pasivita investora, který nedělá investiční rozhodnutí na základě aktuálního vývoje na trzích (maximálně s větší intenzitou přikupuje levně, když trhy klesají). Dále pak trpělivost, kdy investor nedělá závěry v prvních dnech, měsících, v prvním roce či dvou letech, ale kontroluje své dlouhodobé investice až ve správný čas. U dlouhodobých investic po první pětiletce. Poslední vlastnost souvisí s trpělivostí, a tou je zaměření se na dlouhodobé výsledky, nikoli na ty krátkodobé.

Zhodnocovat majetek na desítky let dopředu, systematicky, krok za krokem, při jakémkoli vývoji trhů, to je ten klíč k opravdovému bohatství. Bohatí lidé to vědí. Warren Buffett říká, že jeho investiční horizont je nekonečný. Dále říká, investuj a zapomeň. Bohaté rody nevybudovaly majetek za jednu generaci, ale systematicky jej budují generaci po generaci. Jejich cílem je dobře spravovat převzaté majetky a ideálně dále spravovaný majetek zvětšit vlastním přičiněním. Nadace (například Nobelova nadace) dělají to stejné, mají nekonečný investiční horizont a drží se své investiční strategie v dobách růstů i poklesů. Norský ropný fond má též nekonečný investiční horizont a jeho portfolio není konzervativní, to inflaci neporazí. 70 % jsou akcie, 25 % pak dluhopisy, zbytek ve výši 5 % jsou alternativy a nemovitosti.“

Je nějaký „lakmusový papírek“, určitá hranice, kdy poznáte, že daný člověk je připravený přejít z týmu konzervativců do týmu odvážných investorů?

„Vnímám, že tato hranice je o tom, zda si klient nechá v investování poradit či nikoli. Pokud si poradit nechá, tak zda se opravdu v praxi bude radami řídit. Pokud ano, pak je to o správném finančním vedení klienta od jeho finančního poradce. Dále pak o správném zvolení investičního cíle a stanovení správného investičního horizontu. Poté i konzervativní investor by si měl zvolit na dvacetiletý investiční horizont dynamickou investiční strategii, aby učinil racionální rozhodnutí.

 

 

Hodně lidí se stále zajímá o klasické spořicí produkty a fondy, akci či dluhopisy jsou pro ně cizí svět, jemuž nerozumí. V čem stále spočívá kouzlo „spořáků a trvaláků“?

„Kouzlo je v ´pseudojistotě´ úroku a krátkodobém způsobu přemyšlení většiny potenciálních investorů. Ona pseudojistota spočívá v tom, že si lidé myslí, že na spořicím účtu je stávajících např. 5 % garantováno a neuvědomují si, že nejen, že se jedná o výnos před zdaněním (tj. ve skutečnosti 4,25 % p.a.), ale že banka tento úrok může kdykoli změnit. A také ho změní, když se změní cena peněz na mezibankovním trhu. Krátkodobý způsob přemýšlení vnímám jako orientaci na rychlé, krátké a většinou malé výsledky. Je to škoda, skutečné násobení majetku přichází z dostatečně dlouhým investičním horizontem.“

Máte nějakou radu pro ostatní kolegy, jak klienty dovézt krok za krokem k bohatství?  

„Vzdělávejte se v oblasti investic. Následně vzdělávejte své klienty. Není to o odborné stránce, kuchař též své hosty neučí vaření, dává jim rady, jaké si jídlo nakombinovat s jakým předkrmem, zákuskem a vínem. Vzdělávejte své klienty, jak správně nad investováním přemýšlet, tj. ať jsou pasivní, trpěliví a zaměření na dlouhodobé výsledky. Pak je finančně veďte, ať dohlédnete na to, že se tím, co jim říkáte, skutečně řídí a získávají cenné zkušenosti. Buďte klientům kdykoli k dispozici, když vás potřebují, něco chtějí, volají či píšou, nebo trhy klesají a oni neví, jak na to reagovat.“

Jen teoretická otázka: Kdybych vám teď dala 300 tisíc korun s tím, že jsou to volné peníze, které aktuálně nepotřebuji. Co byste mi poradil s nimi udělat?              

„Položil bych vám nejdříve dvě otázky: Na co tyto peníze budete chtít jednou použít? A kdy to asi tak bude? Poté dle vašich ostatních cílů, stávajících příjmů, výdajů a stávajícího finančního majetku bych formulovat vhodné doporučení kam s nimi. Následně bych vám vysvětlil, jak se svou investicí správně pracovat, abyste si neublížila a investice přinesla to, co má potenciál přinést.“

 Děkujeme za rozhovor, kéž se daří nacházet další trpělivé klienty. 

 

12

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: