Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

David Pres: Chceme být u toho!

Martin Vlnas | 14. 5. 2017 | Vstoupit do diskuze

Víte, kolik dneska stojí šikovní ajťáci, kteří rozumí tajům našeho podnikání, dokáží nám vyjít vstříc a vyřeší i ta nejzapeklitější zadání Petra Borkovce? A nejsou to náhodou jen bájná mytická stvoření ze světa za zrcadlem, kde majitelé firem jezdí místo maybachu na jednorožcích a Petr Bartoš nosí ježka?

Jakkoliv to může znít neuvěřitelně, před pár lety jsme na takovou smečku programátorů vedenou náčelníkem Presem narazili v Brně. Pro znalce: setkání proběhlo v divočině mezi Kraví horou a Lužánkami. Od té doby na ně nedáme dopustit.

Tím jsem ale odpověděl jen na druhou otázku. Jak se to tedy má s jejich odměnou? I zde je odpověď jednoduchá. Ačkoliv hodinová sazba A-WebSysu vždy patřila mezi rozumné, přesto jsme nakonec dospěli k názoru, že bude nejlepší, když spojíme síly a slibně rozjetou spolupráci si posichrujeme nákupem podílu ve společnosti, která, pod vedením Davida Prese, nezadržitelně stoupá k české informačně-technologické špičce. Dělení si zisků ale není zdaleka jediným důvodem, proč k našemu kapitálovému vstupu došlo. „Prostředky, které Partners do A-WebSysu přinesly, jsou samozřejmě pro další rozvoj firmy důležité, ještě důležitější je ale pro mě strategické partnerství. Všechny významné finanční instituce v posledních letech investují do IT obrovské finanční prostředky a my chceme být u toho. K tomu ale potřebujeme partnera, který společnosti naší velikosti otevře dveře. Partners mají na trhu pověst technologického inovátora, spojení s vámi proto bylo logickým krokem i z tohoto důvodu,“ vysvětluje mi David, který společnost vede od jejího založení v roce 2003.

Udělej si sám

Od základní školy, kdy našel pod stromečkem první Didactic M a začal do něj bušit jednoduché prográmky, které tehdy vycházely v časopise ABC, ušel pořádný kus cesty. „Tehdy bylo vše v začátcích, neexistoval internet, já neměl disketovou mechaniku, takže se vše opravdu muselo přepisovat ručně. Přitom stačil jeden překlep a všechno bylo v čoudu,“ vzpomíná na tvrdé programátorské začátky. Vzal to jako výzvu a brzy už vymýšlel a psal vlastní programy. „Na základce jsem vytvořil svou první hru, kdy se na obrazovce náhodně objevovala písmenka, která musel hráč zadat na klávesnici dřív, než uplynul stanovený čas. Byla to taková blbina, ale bavilo to celou rodinu,“ popisuje David. „Měl jsem vlastně štěstí v tom, že tehdy bylo hotových a dostupných programů opravdu málo. A tak jsem si mohl vymýšlet, zkoušet a ohromně se bavit třeba tím, že jsem přikázal tiskárně, aby vytiskla to, co jsem zrovna potřeboval. Dnes takové úspěchy vzbudí spíš úsměv na tváři, ale tenkrát bylo pouze připojení a konfigurace dvoujehličkové tiskárny docela oříšek,“ vzpomíná David.

Programování ho bavilo dál, rychlý spád ale věci vzaly až s příchodem internetu. „Byl jsem u toho v první vlně a jsem si téměř jistý, že jsem nějaký čas znal nazpaměť všechny funkční české internetové stránky,“ vypráví. Od tvorby vlastních webů se přirozeným vývojem dostal k prvnímu platícímu zákazníkovi. Práce bylo čím dál víc, času na studium čím dál méně. Škola musela jít stranou. Přišel první grafik, první programátor. Před vznikem A-WebSysu všichni tři roky makali na Davidův živnostenský list. Společnost založili až v roce 2003. Čistokrevné programování tehdy ale bylo jen jednou z možností, kterou se mohli vydat. „V začátcích jsme přemýšleli dokonce i o tom, že si pořídíme vypalovačku CD, která tehdy stála zhruba čtyřicet tisíc, a budeme lidem v době nespolehlivých disket konečně pořádně zálohovat data. Než jsme ale coby studenti sehnali kapitál, spadla cena na polovinu a s ní i odměna za jedno vypálené cédéčko,“ říká dnes David.

První setkání

Pro nás je určitě dobře, že David nakonec u programování zůstal a v roce 2010 se na výzvu Petra Bartoše zúčastnil prvního výběrového řízení pro Partners. „Hledali jste tehdy dodavatele, který by vám naprogramoval weby Partners.cz a Finmag.cz, a ačkoliv to tehdy nevyšlo, skončili jsme těsně druzí a za rok už jsme spolupracovali na prvním elektronickém formuláři. Dnes už jich máme za sebou desítky. Další na řadě byla vaše Wiki. Pak přišla mobilní aplikace a Partners manažer. V poslední době pak přibyl web pro Partners markety a spolupracujeme také s Peníze.cz, kde se staráme o jejich optimalizaci pro vyhledávače,“ vypočítává šéf dnes osmnáctihlavého týmu, na čem všem jsme za posledních šest let spolupracovali. Když proto v polovině loňského roku přišla od Petra Borkovce nabídka na vstup do firmy, obě strany dobře věděly, do čeho jdou a proč. „I když jste nebyli první, kdo o podíl ve firmě usiloval, vaše nabídka přišla ve správnou dobu.“

Jak to dopadlo, už víme. Zbývá odpovědět na otázku, co nás čeká dál. „Právě makáme na elektronické analýze nové generace. I když ANAKIN plní svou úlohu dobře, je nutné ho předělat tak, aby běžel i na všech mobilních zařízeních a tabletech. Plánů a nápadů je samozřejmě mnohem víc, prozrazovat je ale nemůžu. Nechte se překvapit,“ dodává. Sdílnější je David, když se ho ptám, co udělal s penězi, které za prodej podílu dostal. Jestli si už koupil obří jachtu a vilu v Polynésii, nebo jestli stále vybírá. „Na jachtu zatím úplně prostor není. Peníze od Partners použijeme na další rozvoj firmy. Chceme rozšířit tým o další kvalitní programátory a hodně přemýšlíme také o otevření druhé pobočky. Tentokrát v Praze. Chystané aktivity by měly zásadně zvýšit obrat firmy, který vloni stagnoval. Bohužel nefungovaly dotace pro firmy. Spousta našich klientů proto odložila větší investice do technologií až na letošní rok,“ vysvětluje. Mezi jeho největší klienty patří kromě Partners také Velux, HomeCredit, Allianz, IVECO, Gity, nebo Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici Brno, které je napojené na vyhlášenou americkou Mayo Clinic. A pracujeme také pro MyFood, síť obchodů se zdravým jídlem, kterou vlastní Petr Borkovec,“ zakončuje výčet David.

S blížícím se závěrem našeho rozhovoru přichází čas na tvrdší otázky. Bez otálení se proto Davida ptám, jak se mu spolupracuje s novým jednatelem. Není jím nikdo jiný než Petr Bartoš. „Je to úplně v pohodě. Dohodli jsme se, že operativně řídím firmu primárně já a společně řešíme pouze zásadní strategická rozhodnutí. Vím, že toho má na starosti mnoho, takže toto uspořádání vyhovuje oběma. Jeho úloha je tím pádem hlavně kontrolní. Pozorně mi kouká přes rameno a hlídá, aby se vaše investice správně zhodnocovala. Známe se už dlouho, a tak jsme oba věděli, do čeho jdeme. S člověkem, s nímž bych si nesedl, bych spolupracovat nechtěl. Petra beru i jako nesmírně inspirativní osobu,“ popisuje David svůj vztah k Petru Bartošovi. 

A vzápětí s úsměvem dodává: „Doufám, že až to bude číst, bude spokojen.“

18

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: