Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

17. 3. 2021 | Vstoupit do diskuze

Letošní únor nepotěšil konzervativní investory v dluhopisových fondech. Výnosy dluhopisů stouply ze strachu z budoucí inflace, což u dluhopisových fondů znamená, že utrpěly ztráty. Oproti tomu ceny akciových fondů si na podržely svůj optimistický trend, odvážnější investoři dál počítali zisky.

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

Nálada na akciových trzích v únoru zůstala pozitivní. Přispěla k tomu relativně úspěšná výsledková sezóna amerických firem, schválení nového obrovského stimulačního balíčku a pokles celosvětového počtu lidí nakažených covidem.

Hlavní událostí však byl prudký obrat na dluhopisových trzích. Po delší době se výrazně výš posunuly výnosy dluhopisů, respektive kvůli výprodejům klesly jejich ceny.

Důvodem výprodeje dluhopisů je právě ona pozitivní nálada. Investoři cítí, že obavy z pandemie mohou pomalu odsunout na vedlejší kolej, a tak se dívají dál do budoucna, kde tuší tučnější léta. A právě růst a přebytek peněz mohou spustit stavidla inflace.

Akciové fondy


Průměrná výkonnost globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dosáhla za samotný únor 3,1 %. Mnoho akciových trhů dosáhlo v průběhu února na nová historická maxima. Ke konci měsíce se sice ocenění některých akcií zatřáslo, nicméně šlo jenom o krátkou epizodu.

Ceny akcií podržela nahoře nejen rychlost vakcinace, ale také schválení nového stimulačního balíku v USA. Lepší než průměrné zhodnocení dostali investoři v evropských akciích a v nerozvinutých trzích, které doháněly své ztráty z roku 2020.

Jak vyplývá z Partners indexu podílových fondů, klienti akciových fondů s akciemi vyspělých zemí mohli bez problému dosáhnout na meziroční zhodnocení o 19,4 %.

O trochu v závěsu zůstaly akciové fondy se speciálními strategiemi, zaměřující se na nerozvinuté země, okrajové trhy, jednotlivé sektory a podobně. Za únor si připsaly zhodnocení o 2 %, meziročně kolem 18 %.

Dluhopisové fondy


Smutné období zažívají konzervativní investoři v dluhopisových fondech kvůli propadu cen dluhopisů. Průměrná výkonnost fondů se státními a kvalitními korporátními dluhopisy byla v únoru minus 0,6 %. Za poslední rok je jejich výkonnost rovna přesné nule.

Rychlý nárůst výnosů (propad cen) je vidět především v Americe, ale také u českých státních dluhopisů. Tuzemské desetileté dluhopisy se dostaly se svými výnosy na úrovně, které jsme mohli naposledy vidět v roce 2019 – tedy v době, kdy ČNB svižně zvedala sazby. Za poslední půlrok se zvedly výnosy z 0,7 % na zhruba 1,7 % p.a.

Vedle strachu z inflace může za pokles cen dluhopisů v České republice především enormní růst deficitu a prognóza ČNB, která ukazuje na blížící se zvedání základní sazby.

O něco líp si vedly fondy rizikových a spekulativních dluhopisů, které měly v únoru výkonnost plus 0,4 %, Mohou za to poděkovat utahování rizikových prémií.

Smíšené fondy


Partners index smíšených fondů hlásí za únor růst o 0,8 %, meziročně o 6,5 %. Smíšené strategie pokračovaly v růstu díky svým dynamickým (akciovým) složkám. Proti zhodnocení naopak působil například pokles ceny zlata.

Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná a pohybuje se od silně záporných po kladná čísla – kvůli různým strategiím a vahám akcií, případně zaměření na různé regiony.

Zdroj: Peníze.cz

2

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: