Tabulka čtyř indikátorů: Ceny bytů v Praze a v Londýně

Pavel Kohout | 6. 2. 2017 | Vstoupit do diskuze

Vyloučíme-li vše nepodstatné a zavádějící, zbývá to, co má skutečný význam.
Tento týden:
Ceny bytů v Praze a v Londýně, americké akcie očištěné o inflaci

Tabulka čtyř 

Ceny bytů v Česku

 Ceny bytů v Česku          

Význam: 

Ceny českých bytů rostou, jak ukazuje tabulka serveru realitymix.centrum.cz.  

Praktický význam: 

Extrémně uvolněná měnová politika ČNB (měnové intervence) má své důsledky. Připadáte si bohatší? Pokud jste vlastník, určitě ano. Pokud jste ve stádiu hledání vlastního bytu, upřímnou soustrast.

 

Ceny bytů v Londýně

Ceny bytů v Londýně

Význam:

Ceny bytů v Londýně, rostou i klesají, podle lokality. Nejdražší čtvrť (Kensington a Chelsea, tmavomodrá čára) již druhým rokem klesá, neboť zájemců z řad bohatých Rusů, Číňanů a Arabů spíše ubývá. Westminster (červená) v posledním roce rovněž mírně klesal. Naopak rostou ceny okrajových čtvrtí, kde ceny zatím nebyly tak vysoké: Barking and Dagenham, Havering, Redbridge, Croydon... zkrátka tam, kam se hrnou nešťastníci vytěsnění z centra vysokými cenami.

Praktický význam: 

Možná nebudete kupovat byt v Londýně, ale uvažte, že existují silné paralely mezi trhem nemovitostí v Praze a v Londýně.

 

Akciový index Dow Jones očištěný o inflaci

Akciový index Dow Jones očištěný o inflaci

Význam:

Kdejaký expert se podivuje nad indexem Dow Jones, který překonal hranici 20 tisíc bodů. Leckdo vyjadřuje obavy z možnosti pádu akcií. Jsou tyto obavy oprávněné?

Přepočteme-li hodnotu indexu vzhledem k inflaci, ukazuje se, že akcie jsou kupodivu spíše mírně podhodnocené oproti historickému průměru od roku 1947. Inflaci počítáme podle objemu peněz v oběhu, nikoli podle indexu spotřebitelských cen – každý statistik vám vysvětlí, že ceny investičních aktiv a spotřebního zboží se nemají míchat.

Praktický význam: 

Existuje stále ještě prostor pro růst, i když ne tak ohromný jako v roce 2009.

 

Akciový index NASDAQ očištěný o inflaci     

Akciový index NASDAQ očištěný o inflaci

Význam:

Pokud stejný výpočet provedeme s indexem NASDAQ, výsledek je ještě zajímavější. Vidíme, jak obrovská byla bublina na přelomu let 1999-2000. V současné době je NASDAQ sice spíše dražší v historickém srovnání, ale vzhledem k tomu, že se jedná o relativně mladý trh s dynamickým vývojem, hodnocení je obtížnější než v předchozím případě

Praktický význam: 

Index NASDAQ je spíše pro odvážlivce, kteří sázejí na technologie. Nicméně při dlouhodobém horizontu a disciplinovaném přístupu může být brán jako seriózní alternativa.

25

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: