Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pojistný trh loni nabral tempo

Lucie Weissová | 4. 3. 2019 | Vstoupit do diskuze

Český pojistný trh loni zrychlil růst. Pojišťovny na pojistném vybraly 129,3 miliardy korun, což je meziročně o 4,8 procenta více. Životní pojištění stouplo o 0,6 procenta, neživotní o 7,2 procenta. „Hodnoty za rok 2018 nepřekvapují,“ říká k vývoji produktový ředitel Martin Podávka.

Pojistný trh loni nabral tempo

Trh meziročně narostl především kvůli neživotnímu pojištění, které dosáhlo 85,4 miliardy korun. Povinné ručení se díky vyšším cenám a novým automobilům navýšilo o 6,8 %. „Vzhledem k růstu nákladů na pojistná plnění nelze toto navýšení považovat za dostatečné, a proto i v roce 2019 ceny porostou. Pouze řidiči s nižší rizikovostí (malý nájezd, dlouhá bezeškodní historie) si mohou udržet stejnou cenu. Z ostatních segmentů neživotního pojištění zaznamenalo nejvyšší růst havarijní pojištění, a to o 10 %,“ říká Martin Podávka.

U produktů s běžně placeným pojistným pokračuje další, byť stále velmi mírné, posilování. Tento segment rostl tempem o 1,1 procenta na 42,95 miliardy korun. „Posílení běžně placeného životního pojištění, které je primárně určené pro zajištění příjmů v případě nemoci a úrazu, je dobrou zprávou. Detailní data by ukázala, že výsledné 1,1 % se skládá z poklesu investiční složky a o to většího nárůstu části pojistného, která kryje rizika. Je vidět, že finanční gramotnost spotřebitelů se zlepšuje. Produkt využívají hlavně na zajištění životních rizik a méně na investování,“ komentuje Podávka.

Naopak produkty životního pojištění s jednorázově placeným pojistným dále klesají. Jeho pojistné je ve srovnání s rokem 2017 o 18 % nižší. „V segmentu jednorázového životního pojištění si klienti uvědomují, že životní pojištění není pro jednorázové investice vhodné a své prostředky zhodnocují jinde. Sedm miliard pojistného za rok 2018 je stále vysoké číslo a lze čekat pokles o cca 2 miliardy i v následujících letech,“ uzavírá Podávka.

4

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: