Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Velká servisní kampaň: Nabídněte klientům maximum státních výhod!

Lukáš Škopek | 28. 2. 2017 | Vstoupit do diskuze

Penzijní připojištění, resp. DPS stále patří mezi klíčové produkty, které pomáhají s vytvořením finančního zajištění klientů na stáří. Od ledna tohoto roku navíc s dvojnásobnou státní podporou v podobě zvýšené částky, která zajistí snížení daňového základu. Stát nyní každému nabízí až 6 370 Kč ročně, ale má to háček.

V čem? Již řadu let je hlavní výhodou penzijka státní příspěvek. Díky této státní podpoře je možné čerpat na smlouvu až 230 Kč měsíčně. Státní příspěvek je odvozen od výše vlastních plateb klientů. Kdo chce od státu maximální příspěvek – tj. 230 Kč měsíčně, musí si na své penzijko posílat minimálně 1 000 Kč měsíčně. Navíc ze svého. Státní příspěvky se poskytují za vlastní platby na smlouvu, ne za případné příspěvky zaměstnavatele. Na druhou stranu existuje i povinná minimální platba – kdo si na smlouvu posílá méně než 300 Kč, tomu stát nepošle příspěvek žádný.

„Penzijko“ jede. Kdo si myslí něco jiného, ten se plete.

Vedle státních příspěvků existuje další státní podpora penzijních produktů – snížení daňového základu. Kdo si na svou smlouvu posílá více než 1.000 Kč měsíčně, ten bude dostávat plný státní příspěvek (230 Kč měsíčně), a k tomu si ještě bude moci snížit daňový základ až o 24 tis. ročně. Do konce roku 2016 to bylo „jen“ 12 tis. Kč. Pokud chce někdo z penzijka dostat maximum, musí si na svou smlouvu posílat měsíčně tři tisíce. Ne ovšem více, to již nedává smysl. Platby nad 3 tisíce již stát žádným způsobem nepodporuje. Přehled příspěvků najdete v tabulce pod článkem v galerii. 

K tomu všemu platí pro penzijní připojištění pro někoho výhoda, pro někoho nevýhoda – stát nařizuje penzijním společnostem, aby se smlouvy klientů nikdy nedostaly do mínusu. Tuto podmínku ocení především starší střadatelé (50+, protože se jim už blíží konec smlouvy a případný pokles na smlouvě před ukončením smlouvy by je určitě nepotěšil), nebo velmi konzervativní lidé. Nevýhodu ale představuje relativně nízký výnos – za rok 2015 bylo nejlepším zhodnocením 1,4 %.

Penzijko ale není jen o penzijním připojištění. Od roku 2013 zde máme doplňkové penzijní spoření. Tento mladší „bratr“ penzijního připojištění umožňuje čerpat totožné státní příspěvky. Navíc má ale klíčovou rozdílnost  - klient může s poradcem vybírat z několika fondů a několika investičních strategií. Díky individuálnímu investičnímu profilu klientů a jejich toleranci k riziku, můžete klientům doporučit celkem 8 penzijních společností (= spolupracujeme se všemi společnostmi na trhu) a všechny jejich fondy. Opatrnější klienti mohou využít konzervativní fondy. Ti, kteří se nebojí případných výkyvů na trhu, mohou vybírat z rizikovější nabídky výkonnějších fondů a investičních strategií. Výhodou také je, že klient může své rozhodnutí změnit a v průběhu trvání smlouvy měnit zvolené fondy. Další plus představují i tzv. předdůchody. Nutno ale zmínit, že u DPS neexistuje výsluhová penze, která umožňovala po 15 letech spoření vybrat si polovinu naspořených peněz. Ta zůstala pouze u penzijního připojištění. Otázkou je, zdali je toto skutečnou nevýhodou. Penzijko má sloužit ke spoření na penzi, ne na nové auto.

Mezi další výhody penzijka patří i možnost řádného ukončení smlouvy v 60 letech věku klienta. A novinkou také je, možnost nedanit vůbec nic – ani příspěvky zaměstnavatele, ani neplatit daň z výnosu. Tuto skvělou možnost nabízí výplata starobní penze na 10 a více let.

Jednou z TOP výhod PP a DPS je i možnost čerpání příspěvků zaměstnavatele. Penzijko, oproti IŽP, představuje ideální spořící produkt. Na trhu neexistuje výhodnější produkt s takto atraktivní daňovou podporou ze strany státu. Od ledna mohou firmy svým lidem poslat až 50 tis. Kč bez jinak povinných odvodů na soc. a zdrav. pojištění.

 

TŘI, DVA, JEDNA…..KAMPAŇ NA JARO 2017 STARTUJE

Věděli jste, že:

  • cca 10 % klientů si na své penzijko posílá 300 Kč měsíčně a méně?
  • průměrná vlastní platba klientů na svou smlouvu je cca 750 korun? Tzn. že „průměrný“ klient nečerpá plný státní příspěvek (čerpá jen 180 Kč, místo 230 Kč) a za své platby si nesníží daňový základ ani o korunu?
  • se řadě klientů vyplatí přejít z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření?
  • stále více a více firem nabízí svým zaměstnancům příspěvek na penzijní připojištění? Zeptejte se svých klientů, zdali mohou u svého penzijka využít tento skvělý benefit.

 

Teď už to víte. Otázkou je, zdali to ví i naši klienti. Zvažte tedy všechna pro a proti a zamyslete se nad finančními možnostmi klientů. Oslovte klienty, předejte jim tyto nové informace. Udělejte klientům nové modelace. Prostě jděte za klienty a zajistěte jim maximální státní výhody. V termínu od března do konce května frčí tato mega servisní kampaň.

Kde najdete více informací? Vše jsme vám předpřipravili. Detailní informace k celé kampani, potřebné formuláře a data k již tradičním byznys seznamům naleznete na Wiki.

PŘEVOD DO DPS, ANO NEBO NE?

Výhodnost ukončení starého penzijka a jeho převod do DPS vždy záleží na individuálním posouzení. V obecné rovině ale platí, že se převod vyplatí zpravidla mladším lidem (věk 50 a méně), které navíc nezajímá výsluhová penze a kteří jsou tolerantní k případným výkyvům hodnoty jejich investice.

Pro ilustraci připojujeme i příklad propočtu výhodnosti takovéhoto převodu. Klient 33 let, vlastní platba: 700 Kč (průměr na trhu), příspěvek zaměstnavatele: 800 Kč (průměr na trhu). Klient má již na smlouvě naspořeno 20 tis. Kč. Vyplatí se klientovi přechod na nové podmínky?

Důchodový věk: 68, tj. za 35 let. 

Klient by naspořil v penz. připoj.: 995 800 Kč (při zhodnocení 2 % p.a.)

Klient by naspořil v doplňkovém penzijním spoření: 1 742 909 (při zhodnocení 4,65 % p.a.)

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření patří i nadále mezi smysluplné produkty v rámci portfolií našich klientů. Mít penzijko prostě dává smysl. Zajistěte vašim klientům maximum státních výhod! 

11

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: