Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

5 otázek pro Martina Mašáta na téma: Zlato a diamanty

Partners | 24. 4. 2017 | Vstoupit do diskuze

„Zlato je spíše druh pojištění, proto je vhodný pro investory, kteří sází na nějakou obrovskou krizi, při které by se zlato mohlo zhodnotit. Pokud krize (válka, krach, převrat) nenastane, bude zlato za ostatními investicemi dlouhodobě ztrácet na hodnotě,“ říká portfolio manažer Partners investiční společnosti Martin Mašát. Co tedy doporučit klientům v současné době nízkých výnosů?

5 otázek pro Martina Mašáta na téma: Zlato a diamanty

Jak vidíte investice do zlata a diamantů v roce 2017 vzhledem k tuzemské ekonomické situaci a situaci ve světě? Měly nějaký vliv nedávno ukončené intervence ČNB?
Intervence nemají s investicemi do zlata  respektive diamantů příliš mnoho společného. Lze říci, že konec intervencí uvolnil kurz koruny, která bude pravděpodobně posilovat. To bude dlouhodobě tlačit dolarovou cenu zlata a diamantů přepočítanou do české koruny níže.

Jak se cena zlata a kamenů vyvíjí: Roste, klesá či je v průměru stabilní?
Cena zlata za posledních 5 klesla o více než 20 procent (viz zelená barva v grafu). Cenu zlata vyjádřenou v české koruně zachránilo oslabení koruny a tak investoři do zlata sice na zlatě prodělali, ale naštěstí jim ztrátu kompenzovalo posílení dolaru (modrá). Podobně se vyvíjela i cena diamantů. Fyzické investice do komodit sami o sobě nemají pravidelný výnos a za jejich držení musíte dokonce platit (za uložení apod.) Svým způsobem se jedná o vysoce spekulativní investice, kdy doufáte pouze v nárůst ceny navíc smíchaný s rizikem vývoje koruny. Denní výkyvy cen zlata můžou být tedy velice výrazné a podobné výkyvům akciových investic, což znamená, že zlato je riziková investice a navíc s bídným výnosem.

Zdroj: Bloomberg, Partners investiční společnost.

Pro koho – zhruba od jaké výše majetku – jsou takové investice vhodné?
Zlato je spíše druh pojištění, proto je vhodný pro investory, kteří sází na nějakou obrovskou krizi, při které by se zlato mohlo zhodnotit. Pokud krize (válka, krach, převrat) nenastane, bude zlato za ostatními investicemi dlouhodobě ztrácet na hodnotě. Do klasických portfolií se zlato v malé míře hodí jako diverzifikační instrument díky jeho opačnému vývoji ceny než standardní cenné papíry. Samozřejmě jsou i jiné motivy pro držení zlata než výnos, likvidita a riziko. Ty jsou však z pohledu ekonomické praxe a teorie neracionální. Jde například o pocit uspokojení, že máte doma zlatou cihlu nebo že manželce kupujete pravidelně diamantový šperk a podobně.

Je lepší si z úspor, jimiž člověk nedosáhne na nemovitost ani na hypotéku a leží bez úroků v bance, koupit zlato a drahé kameny, nebo raději zkusit něco jiného?
Viz předchozí odpověď. Zlato není dobrá dlouhodobá investice, tedy pokud nepředpokládáte celosvětový kolaps systému či soustavné oslabování koruny. Díky vysokému kolísání ceny mají srovnatelné riziko akciové investice (akciové podílové fondy), které však dlouhodobě nesou více jak 8 procent ročně krize nekrize. Pro krátkodobé konzervativní investory je opravdu v současné době nízkých výnosů respektive nízké inflace nejlepší investicí spořicí účet.

Jak rychle člověk za běžné situace zařídí spolehlivý prodej zlata a diamantů, na němž netratí?
Je několik různých agentur, které se zlatem obchodují. Otázkou však vždy je okamžitá dostupnost, ochota danou cihličku koupit, výše poplatků (jak při nákupu, tak při prodeji) a případné rizika při transferu zlata a peněz. Obecně lze říci, že poplatky za nákup a prodej fyzického zlata jsou velice vysoké a mohou zkonzumovat velkou část případných výnosů. V době fatální krize může sice cena zlata razantně vzrůst, ale mohou také zmizet případní kupci.

 

12

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK