Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rok 2017: Tři témata vládnou Partners

1. 2. 2017 | Vstoupit do diskuze

Jaká zásadní témata budou letos hýbat Partners? Jsou tři! První snadno uhádnete. Týká se regulace životního pojištění. Ostatní se brzy dozvíte ve speciálu JsmePartners. Vychází už příští týden.

Rok 2017: Tři témata vládnou Partners

Loni došlo na to, o čem se roky jenom spekulovalo: k regulaci provizí u životního pojištění. K tomu přišla nová regulace úvěrové oblasti, která přinesla pozitiva pro klienty, ale i nové povinnosti pro zprostředkovatele a banky. A regulátor nebude spát ani v následujících měsících, kdy nás čekají změny v nabízení investic a zásadní nový zákon o nabízení pojištění. Nic se ale nemění na tom, že regulaci vnímáme jako příležitost a jsme na ní nejlépe ze všech firem připraveni.

Ačkoli se v loňském roce v našem byznyse mluvilo primárně o regulaci provizí za životní pojištění, největší legislativní „peckou“ z hlediska českého finančního trhu byl nový Zákon o spotřebitelském úvěru, který zavádí spoustu změn pro klienty, nebankovní instituce, ale i zprostředkovatele.

Provizní regulace u životního pojištění silně ovlivní každého, kdo byl závislý pouze na prodeji IŽP. A tvrdě dopadne na většinu trhu, která byla zvyklá na provize 180% ročního pojištění a výše dopředu s ručením dva roky. Reakce byla očekávaná. Firmy se ochránily tím, že peníze dále inkasují dopředu, někde dostanou i lehce více a dolů pošlou o něco méně, ale s pěti letými storny. První vlna zprostředkovatelů, kteří opustí za těchto podmínek trh bude již letos. Další vlna opustí trh či zkrachuje za 2 – 3 roky, kdy se brutálně nakumulují storna zálohově inkasovaných provizí. Do toho nás do roka čeká transpozice IMD2 a IDD a tedy nový zákon o distribuci, který zavede v pojištění nové zkoušky, nové podmínky na vzdělání, vyšší odpovědnost a přeregistraci. Naše strategie levnějších produktů díky nižším provizním nárokům, zavedené PAYG provize už před dvěma lety, pojištění jen na rizika, supervizí a požadavků watchdoga byla od počátku vzniku firmy připravována na tento okamžik. My jsem ready.

Z pohledu mnoha poradců byl nový úvěrový trošku nenápadný přitom přináší na dosud slabě regulovaný segment trhu ještě zásadnější trhu. Pro poradce a manažery Partners ze zákona vyplývají dvě hlavní změny: nový papír pro klienty v případě žádosti o úvěr (Informace o zprostředkovateli úvěru – formulář ve FiPu) a novou certifikaci. Pro zbytek trhu to znamená nový proces registrace, zkoušení a především odpovědnosti. A to trhu odvane mnoho „příležitostných sjednavačů hypoték“ z realitního světa, což znamená nové příležitosti pro byznys i pro nábor. Než začnete skřípat zuby nad e-learningem a věcmi, co budete muset znát, zamyslete se nad tím, jak to trh pročistí, a jaká je to příležitost dostat k Vám do týmu lidi, kteří to chtějí dělat, ale nemají zastřešení, protože odpovědnost a procesy úvěrového zprostředkovatele jsou také pěkný oříšek. My jsme ready.

Ať máme vše komplet tak si připomeňme zkoušky a registry na penze a nová pravidla o podnikání na kapitálových trzích, tedy zkoušky a pravidla prodeje investičních nástrojů. Děláme investiční poradenství, máme proces, realizujeme úspěšně nové zkoušky v oblasti investic atd. Velká část trhu stále investice nedělá a dělat nebude. Ale bez toho to dlouhodobě nepůjde. Každý takový přijde o důležitý segment trhu a především u klientů nebude konkurenceschopný. U penzí máme certifikovánu většinu poradců, protože jsme věřili druhému pilíři. Dnes jsme snad jediná firma, která dělá stále i třetí pilíř a budeme více. My jsme ready.

Ano, i pro nás je nadcházející regulace výzvou. Budeme se muset učit věci, které v praxi často nepoužijeme. Budeme muset rozumět většímu detailu. Pro nováčku bude start náročnější. Ale dívejme se na to jako na pověstnou poloplnou sklenici. Pro většinu další „poradců“ to bude mnohem horší, jsme připravenější s vyšším vzděláním a od počátku na sebe klademe vyšší nároky a teď se nám to bude velmi hodit. A na konci toho všeho bude profesionálnější a čistější trh s méně prasárnami, menší konkurencí, bohatšími klienty a výrazně lepší pověstí.

Schválené a připravované změny v legislativě

  • Zákon o spotřebitelském úvěru – 1. prosinec 2016
  • Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích (provizní regulace) – 1. prosince 2016
  • Nařízení o PRIP‘s – 31.prosince 2016
  • Novela zákona o ochraně spotřebitele, Finanční arbitr, stavební spoření
  • Konec Důchodového spoření (II. pilíře)
  • Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu (transpozice MiFID II) – 3. červenec 2017
  • Nový zákon o distribuci pojištění (Transpozice IMD II; IDD) – předpoklad leden 2018
  • Novela AML zákona – cca 1. listopadu 2016

 

 

30

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK