Dokážou ekonomové předpovídat?

ktonar | 31. 3. 2009 | Vstoupit do diskuze

"Neveřejné analýzy píši pro finanční poradce Partners, aby měli náskok před klienty, kteří čtou noviny. Takže naši finanční poradci mají i náskok před vládou a opozicí," prozradil PAVEL KOHOUT čtenářům serveru Aktuálně.cz.

Nedávno jsem se probíral rok a více starými analýzami. Zde přetiskuji jednu s datem 9. března 2008. Je zajímavé srovnat dnešní situaci s pokusem o předpověď déle než rok starou.

O americké hypotéční krizi se postupně přestává mluvit. Toto téma je v médiích nahrazeno problematikou globální recese. Slovo „globální“ ovšem není zcela přesný výraz: spíše jde o recesi, která se týká Severní Ameriky a západní Evropy. Otázka, zda postihne i střední a východní Evropu, eventuálně Čínu, se nyní hojně diskutuje.

Spojené státy jsou v současné době s velmi vysokou pravděpodobností uprostřed recese. Statistické údaje jsou dostupné vždy se zpožděním, takže se potvrzení či vyvrácení této hypotézy dočkáme až během několika měsíců. Nicméně vzorec chování počtu nezaměstnaných zřetelně odpovídá recesi – následující graf ukazuje, že počet nezaměstnaných vždy roste ještě před počátkem recesí, které jsou znázorněny šedými plochami:

[graf vypuštěn]

Amerika tedy ještě zdaleka není venku z problémů. Potvrzuje to i méně publikovaná, avšak ještě závažnější varovná zpráva, která je obsažena v následujícím gra­fu:

[graf vypuštěn]

Co vidíme? Úrokový spread třicetidenních amerických komerčních papírů vydávaných fimami z nefinančních odvětví. Komerční papíry jsou vlastně krátkodobé dluhopisy, které firmy vydávají za účelem financování krátkodobých potřeb. Jejich trh není spekulativní podobně jako akciový trh, proto lze trh komerčních papírů považovat za mnohem lepší „barometr ekonomiky“ než burzu. Hodnota spreadu má význam „míry strachu“. Čím větší spread, tím větší je podle názoru trhu riziko. Na předchozím grafu můžeme vidět, že trh je nyní nervóznější, než byl po 11. září 2001!

Míra strachu je však selektivní, nepostihuje všechna odvětví stejně. Následující graf ukazuje, že objem trhu komerčních papírů krytých zástavou (žlutá čára) poklesl od svého vrcholu z léta 2007 o zhruba 34 procent.

[graf vypuštěn]

Ale jsou i dobré zprávy: trhy nefinančních a bankovních komerčních papírů vykazují vysokou likviditu navzdory vysokým spreadům, takže ekonomika se nehroutí: pouze stavebnictví, development a obchod nemovitostmi prožívá skutečnou krizi. Krizi, která je dost silná na to, aby odstartovala hospodářskou recesi na celém Západě. A nejen tam.

Česká ekonomika se mezitím potýká s potížemi způsobenými rychlým růstem: je zde nedostatek pracovních sil, ekonomika je jen stěží schopna vstřebat příliv kapitálu, který se týká automobilového průmyslu, nemovitostí, atd.

Proto existují i názory, že se nás dění na západních trzích netýká. To je ale velký a naivní omyl. Recese z roku 2001 se nás nedotkla jen proto, že shodou historických okolností bylo toto období korelováno s poklesem českých úrokových sazeb a privatizací bank. Následná úvěrová expanze nejenže vymazala vliv mezinárodního vývoje, ale položila základy růstu, který trvá dodnes.

Nyní jsme v jiné situaci a recese na Západě se české ekonomiky a trhu s nemovitostmi bezpochyby dotkne. Že se tak zatím nestalo, je způsobeno jen fázovým posuvem hospodářského cyklu. Za šest až dvanáct měsíců ode dneška bude zřejmé, že si světová recese vybere svoji daň i v české ekonomice.

Velmi naivní je i názor, že postsovětské ekonomiky nebudou dotčeny. Agentura Standard & Poor’s poslední týden oznámila negativní výhled na osm bank v Kazachstánu. Důvodem nebylo to, že by tyto banky investovaly do cenných papírů odvozených od substandardních hypoték, ale fakt, že se spoléhaly na financování závislé na mezinárodních finančních trzích. A pokud jde o Čínu – po olympijských hrách přijde ochabnutí stavebního boomu, které může mít všelijaké důsledky. Ale to je ještě věc budoucnosti.

Tato krátká analýza byla určena jen pro vyvolené (ne, Úřad vlády ani Lidový dům nejsou na seznamu.) Neveřejné analýzy píši pro finanční poradce Partners, aby měli náskok před klienty, kteří čtou noviny. Takže naši finanční poradci mají i náskok před vládou a opozicí :-)

Omlouvám se, že jsem z důvodu lenosti vypustil grafy. Pokud mi ale napíšete, pošlu Vám ji i s obrázky. Adresu znáte. Do předmětu napište ŽÁDOST O ANALÝZU. Podmínkou je uvedení vašeho plného jména, anonymy nemůžu vystát.

Blog Pavla Kohouta najdete na Aktuálně.cz.

88

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: