Spoření na penzi je běh na dlouhou trať

Partners | 14. 12. 2010 | Vstoupit do diskuze

Klienti penzijním fondům za poslední čtvrtletí svěřili pět miliard korun. O budoucnosti penzí mluví v rozhovoru ředitel obchodu a marketingu Penzijního fondu České pojišťovny Libor Pergl.

Důchodový systém nutně potřebuje reformu, ale ta stále nepřichází. Odehrály se v poslední době nějaké změny, které ji daly do pohybu nebo naopak ohrozily?

Posledním důležitým krokem bylo předání zprávy od Poradního expertního sboru (PES) vládě. Od té doby se diskutuje o výhodnosti většinové a menšinové varianty, nebo o nějakých variantách odvozených. Jsem rád, že se současná vláda zavázala  vycházet z koncepce navrhnuté experty, ale uskutečnění reformy je velmi složitý proces. Reforma není záležitost jednoho volebního období. Je to o dlouhodobé koncepci kvality života seniorů, kde je důležitá dlouhodobost a trvalost rozhodnutí.

Druhým kritickým bodem je nedotahování koncepcí a s tím souvisejících zákonných úprav do zdárného konce. Při schvalování důchodové reformy se politici musí povznést nad všechny ideologie a přemýšlet v dlouhodobém horizontu, což se často neděje. Současná vláda se rychlému řešení tohoto problému ale pravděpodobně nevyhne. Doufejme!

 

Součástí navrhované reformy je také změna fungování penzijních fondů. Jak na to nahlížíte jako zástupce PFČP?

Není sporu o tom, že penzijní fondy v současné podobě nemohou plnohodnotně naplňovat svoji roli bez nějaké reformy stávajícího systému. Podle stávajícího modelu se musí penzijní fondy chovat ke všem stejně, bez ohledu na jejich věk a tedy délku po jakou si klient bude spořit, s čímž částečně souvisí i ochota přijímat nebo odmítat investiční riziko. Vzniká poptávka po větším výběru možností spořit si na důchod, i za cenu mírně vyššího rizika. Tuto rostoucí poptávku a logickou potřebu fondy zatím uspokojit nemohou.

Změna struktury soukromých penzijních fondů s největší pravděpodobností přinese oddělení majetku klientů a akcionářů. Ideálním doplňkem této úpravy by bylo odstranění některých současných restrikcí ohledně konzervativního investování, popř. dát fondům možnost, na základě investiční strategie, tato omezení zmírnit. Penzijním fondům a klientům, kteří o to budou mít zájem, se tak otevřou dveře k investování do výnosnějších aktiv.

Prozatím jsme čím dále více odkázáni na cestu investic do sice kvalitních dluhopisů, ale s krátkou splatností, a tedy s nižším výnosem. Investiční regulace dlouhodobých úspor, které mají ovlivnit životní standardy občanů za desítky let, je na místě, ale při přeregulování v podstatě produkt nemůže plnit svou dlouhodobou funkci.

 

Investice do aktiv s vyšším výnosem s sebou však nesou vyšší míru rizika. Budou klienti ochotni souhlasit s tímto modelem?

Je třeba zdůraznit, že penzijní fondy vždy zůstanou tou konzervativnější složkou portfolia každého klienta. A to je v pořádku, nejde o závod ve výnosech, ale o formu zajištění se pro budoucnost. Na penzijní připojištění je třeba pohlížet optikou dlouhodobé pravidelné investice s víceméně garantovaným výnosem. Tento přístup se nezmění ani se změnou investičních strategií. Spoření na penzi je prostě během na dlouhou trať a možné krátkodobé a mírné výkyvy výnosů by neměly u klientů vyvolávat pocit ohrožení.

Občané České republiky však nejsou příliš zvyklí využívat možnosti kapitálového trhu a přijímat zvýšené riziko. Tento trend se v současné době mění u generace „Husákových dětí“, která je ochotna přijímat riziko a pochopit, že roční propad ve výnosech penzijního fondu neznamená život v chudobném důchodu. Navíc v novém možném modelu penzijního připojištění nic nebude bránit fondům vytvořit takový typ spořícího a penzijního plánu, který bude odpovídat modelu současnému. Výběr pak bude jen na klientech, zda zvolí stabilitu velmi podobnou současnému modelu anebo se odváží do výnosnějších a rizikovějších vod.

 

Do penzijních fondů si odkládá své prostředky přibližně 4,5 milionu obyvatel ČR a počet účastníků se má, podle analytiků, nadále zvyšovat. To zní povzbudivě, nemyslíte?

Počet účastníků nadále roste a to je dobře. To však není důvod k usnutí na vavřínech. Jednou z bolestí tohoto systému je začátek spoření na důchod v pozdním věku. Obecně samozřejmě platí, že čím dříve si člověk spoření založí, tím více si naspoří, a to i při nižších vkladech, než osoba, co začne spořit později, ale vkládá vyšší částky. Projevuje se zde totiž efekt „dlouhých peněz“ (multiplikace úroků). Proto je dobré začít spořit hned při nástupu do zaměstnání a spořit si třeba jen dvě stovky a časem si vklad zvýšit. V řadě případů navíc mladý klient může získat výhodný příspěvek zaměstnavatele, který konečnou naspořenou částku ještě zvýší.

 

Jaké místo zaujímá penzijní připojištění v investičním portfoliu každého z nás?

Penzijní připojištění je nezastupitelnou složkou v portfoliu každého zodpovědného občana a reprezentuje spíše konzervativní složku portfolia. Jedná se o v podstatě garantovaný výnos pohybující se okolo 4 % při 30letém horizontu spoření. Při 20letém horizontu se výnosy pohybují okolo 5 %. Je to ideální investice do budoucna. Aby se tato investice zhodnotila, je třeba se na penzijní připojištění dívat „od konce“. Rozhodující pro to, kolik si klienti pravidelně odkládají do penzijního fondu, by mělo odpovídat tomu, kolik chtějí mít do důchodu naspořeno. Spořit by měl každý tolik, aby mu to vyrovnalo finanční propad po odchodu do penze.

 

Čím by chtěl Penzijní fond České pojišťovny zaujmout poradce Partners?

Značka „Česká pojišťovna“ má mezi klienty velmi dobrý zvuk, není třeba k ní nic vysvětlovat, říká vše, co je třeba. To zákonitě vede k jednodušší komunikaci klienta s poradcem. Našim cílem je obecně minimalizovat administrativu pro každého poradce a dokázat, že prodej „penzijka“ není nijak komplikovaný a vyplatí se. Právě proto za našimi partnery přicházíme s heslem „S námi je to snazší“. Minulý rok jsme zjednodušili formuláře a vyladili celý proces centrálního zpracování smluv a provizí. A tím samozřejmě nekončíme a chystáme další vylepšení a zjednodušení.

Jsme jediný fond na trhu, který není „jen“ jedním z produktů v nabídce svých mateřských společností. Celá naše firma se penzijnímu připojištění, a jen jemu, věnuje naplno. To vše podtrhuje dlouhodobá pozice největšího fondu na trhu s více než 50 mld. spravovaných prostředků, a důvěra téměř 1,2 milionů klientů.

 

S Partners spolupracujete teprve krátce. Jak spolupráci hodnotíte?

S mnoha spolupracovníky se známe již z minulosti a tak je kde navázat. Nastartování spolupráce s Partners hodnotíme určitě velmi dobře, což je také zásluhou Zuzany Králové, naší key account manažerky. Oboustranný přínos po tak krátké době spolupráce není možné objektivně zhodnotit, ale věřím, že si „penzijko“ od PFČP najde stabilní místo v nabídce spolupracovníků Partners.

 

Jaký jste sám investor? Ukládáte si peníze do penzijního fondu?

Jsem spíše investorem, který se nebojí jít do rizika. Kombinuji jednorázové investice s pravidelným investováním. Penzijní připojištění je jednou z mých pravidelných investic. Měsíčně odkládám do různých investic okolo dvaceti procent platu.

„Penzijko“ samotné ale nevidím jen jako pouhou konzervativní investici, ale také jako možnost schování peněz na důchod před sebou samým. Peníze, které si ukládám do penzijního fondu, jsou tam proto, abych se na ně jednou ročně podíval a zjistil, jak mi tam naskakují procentíčka. Tohle jsou zkrátka peníze, o které si nemohu dovolit přijít a které „tam“ jednou chci mít.

146

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: