Claimer

Radost investorům dělají především akciové fondy

Jak to vypadalo v prvním pololetí roku na finančních trzích? Přinášíme vám zhodnocení výkonnosti podílových fondů dle jejich investičního zaměření od portfolio manažera Partners investiční společnosti Martina Mašáta.

Radost investorům dělají především akciové fondy

V 1. pololetí udělaly investorům radost především akciové fondy, které udržely trend z minulého roku a nadále rostly. V průměru byl nárůst kolem 7–8 %, ať už se jednalo o evropské či americké trhy. Poněkud horší výkonnost pro české investory pak zapříčinilo posilování koruny po dubnovém konci intervencí, které znehodnotilo výše zmíněné investice v řádu procent (dolar posílil od počátku roku o 10 % a euro o 3 %). Stále však akciové investice patřily mezi nejvýnosnější, a kdo investoval do fondů, které se zajistily proti posílení koruny, vydělal také na posílení koruny.

Konzervativní investoři, kteří i přes varování odborníků dál vsázeli na dluhopisové fondy, mohou být rádi za kladnou nulu a někteří se dokonce musí smířit s poklesem hodnoty jejich fondů. Důvodem je nárůst výnosů dluhopisů (pokles jejich cen), což způsobil částečně růst inflace nad 2 procenta a opět konec intervencí, který zastavil poptávku zahraničních investorů po českých dluhopisech. Smutný je pohled na živořící fondy peněžního trhu, které v současném období nulových či dokonce záporných sazeb nemají žádný smysl a jejichž hodnota pomalu, ale jistě klesá. Klienty s vyváženým profilem mohly vedle akcií potěšit i fondy s rizikovými dluhopisy, které se vezou na vlně popularity a jejichž letošní růst o cca 3 až 4 % může být jejich labutí písní.

 
 
Tisknout  Poslat emailem 
*
*
*


Vložit Komentář / Pro psaní a čtení komentářů se musíte přihlásit

Vloženo 0 komentářů


Vítejte na webu JsmePartners!

Nacházíte se na interním webovém portálu společnosti Partners určeném především pro poradenskou síť. Pokud hledáte korporátní web Partners... Přejít na web Partners.czSledujte naše finanční magazíny!

 

Peníze.cz Finmag


Nejnovější magazín ke stažení
Nejsledovanější články na webu


Aktuální komentáře / diskuse

Pavel Bednář: Video ani zvuková stopa stále nefunguje, ani odkaz níže a to jsem na počítači. Mohli by jste mi pros... více
INVESTIČNÍ CERTIFIKACE

Vladimír Weiss: Za mě palec nahoru! Hned mě napadla alegorie s Alzákem - a ten funguje podle všeho velmi dobře. více
Nový maskot Partners se představuje. Seznamte se!

Vladimír Weiss: Fandíme PISce a držíme palce 7STARS v obhajobě loňského prvenství :-) více
Říjen: dluhopisový Armagedon pokračuje

Karel Jiříček: Sympaťák to je a trendy, když vezmu, že takovýto look posbíral hodně preferenčních hlasů :) více
Nový maskot Partners se představuje. Seznamte se!

Sáva Střelec: 👍 Jsem rád, že měl někdo koule na to reagovat. Vidím to stejně. Takže tady taky jedna malá účelovka:... více
Andrej Babiš pro Partners: Byznysmen by měl mít hlavně sny