Hypotéky: Pravidla hry se mění

Partners | 14. 10. 2016 | Vstoupit do diskuze

Sjednání hypotéky nebývá legrace pro klienta ani pro finančního poradce. S letošním podzimem do hry navíc vstupují nová pravidla. Na co si dát pozor v souvislosti se zásahy ČNB a novelou zákona o dani z nabytí nemovitosti?

Dlouho očekávaný zákon o spotřebitelském úvěru nabude účinnosti od 1. 12. 2016. Nová úprava se nově vztahuje i na oblast hypoték a dá se očekávat, že podmínky pro poskytování tohoto typu úvěrů banky zpřísní. Do jaké míry, ale zatím není zcela jasné. Už nyní je ale jisté, že 100% hypotéku klienti od října dostanou jen výjimečně. Podle nového nařízení ČNB by měl být maximální limit pro výši hypotéky 95 % hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 %.

„Aktuálně to vypadá tak, že pouze Komerční banka bude dále pokračovat ve 100% LTV. Případně Sberbank, ale individuálně! Současně zatím není v zásadě problém dofinancovávat 100% záměr jiným úvěrem – např. úvěrem ze stavebního spoření nebo účelovým Prestem (UCB).Uvidíme, jak se toto zpřísní v druhé vlně doporučení ČNB, které nás čeká v dubnu 2017,“ uvádí Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Daň platí kupující

Pořízení nového bydlení ztěžuje také novela zákona o dani z nabytí nemovitosti, která nabude účinnosti 1. 11. 2016. Platba daně z nabytí nemovitosti totiž bude už vždy na kupujícím! Ten bude muset mít peníze na daň buď v hotovosti navíc, nebo si na daň půjčit společně s hypotékou. Většina bank to již dne umí – podmínkou ovšem je, aby bylo vše řádně popsáno v kupní smlouvě a také aby byla dostatečná hodnota zastavované  nemovitosti.

„Všichni, kteří plánují v blízké budoucnosti prodat nebo koupit nemovitost, by tedy na tuto změnu měli myslet při přípravě smlouvy o převodu nemovitosti. Daň se bude totiž platit podle toho, kdy byl podán návrh s podepsanou smlouvou o převodu nemovitosti na katastr nemovitostí. Pokud návrh na vklad dorazí na katastr do konce října 2016, platí se daň z nabytí nemovitosti podle dosavadního zákona, tzn. „postaru“. Pokud však bude návrh podán až 1. 11. 2016, platí daň z nabytí nemovitosti vždy kupující,“ upozorňuje Stanislav Holeš z právního oddělení Partners.

Příklad

Pan Novák si chce koupit dům od pana Patrného. O koupi spolu vyjednávají v říjnu 2016 a 30. října 2016 spolu uzavřou kupní smlouvu; dohodli se, že pan Novák zaplatí panu Patrnému za dům kupní cenu 1 000 000 Kč a počítají s tím, že daň z nabytí nemovitosti ve výši 40 000 Kč bude hradit prodávající pan Novák právě z kupní ceny. Návrh na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí však doručili na katastr až 1. listopadu 2016; vkladové řízení úspěšně proběhlo, kupující pan Novák se stal vlastníkem vytouženého domu a prodávající pan Patrný dostal vyplacenu ujednanou kupní cenu 1 000 000 Kč. Protože však k návrhu na vklad a tím i k převodu vlastnictví domu došlo až k 1. listopadu 2016, je povinen ze zákona zaplatit daň z převodu nemovitosti pan Novák, bez ohledu na to, na čem se strany kupní smlouvy domluvily – musí tedy vynaložit ještě o 40 000 Kč více, než původně počítal.

41

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: