Jin a jang alternativních investic

Partners | 22. 11. 2016 | Vstoupit do diskuze

Alternativní investice jsou spojeny s řadou problémů. Pro drobného investora je třeba prakticky nemožné do nich efektivně investovat. U velmi bonitních klientů je ale situace přeci jen jiná.

Pro časopis FOND SHOP na téma alternativních investic a jejich smyslu pro portfolio hovořil Aleš Tůma, investiční analytik Partners. A na JsmePartners.cz pro vás máme exkluzivní nabídku zvýhodněného celoročního předplatného tohoto odborného finančního časopisu se slevou 25 %! 

Alternativní investice jsou velmi široký pojem, takže to vezmeme popořádku. Zlato lze v jistém slova smyslu také považovat za alternativní investici (byť ne každý sem zlato řadí). Jaký je váš názor na možná až mýty, které se ve spojitosti s tímto kovem pořád a pořád opakují? Nebo jste naopak zastánce tohoto drahého kovu?
Osobně horlivým zastáncem zlata nejsem, i když jsem kdysi koketoval s myšlenkou obnovy zlatého standardu. Dnes si nemyslím, že je to realistické. Říká se „money is what money does“ – nikde není napsáno, že peníze musí být kryté zlatem. Když odmyslíme možný návrat do role peněz, zbývá role pojistky pro extrémní situace. Pokud někdo spí lépe s vědomím, že má v trezoru pár slitků, za které si v postapokalyptickém světě nakoupí zbraně a otroky(ně), nebudu mu to rozmlouvat. I když jistější možná bude koupit rovnou ty zbraně.

Co se týče zlata jako uchovatele kupní síly, určitě znáte často uváděný příklad, že za unci se v římských dobách dala koupit kvalitní tóga a dnes kvalitní oblek. To je dobrý argument. Menší problém je, že v ne až tak vzdálené budoucnosti může být ekonomicky proveditelné poslat vesmírnou loď do pásu asteroidů za Marsem. Jak to souvisí s cenou zlata? Jen samotný asteroid Eros ho údajně může obsahovat víc, než celé lidstvo kdy vytěžilo na Zemi…

Když už jsme u drahých materiálů. Jak se díváte na diamanty? Klasika říká, že diamanty jsou věčné, ale trh s diamanty zrovna průhledný není…
Nevím, jestli ještě po ČR pobíhají prodejci jisté nejmenované firmy, kteří klientům tvrdili, že na diamantech se nedá prodělat. Když pominu marži prodejce a DPH, díky kterým jste okamžikem nákupu desítky procent v mínusu, ani s tím následným zhodnocením to nemusí být tak růžové.

Existují už určité pokusy o cenové indexy – když si v Bloombergu zadáte DIAM1CRT INDEX, dostanete údaje od vcelku renomované firmy Rapaport. A není to pěkný obrázek, jednokarátové kameny klesly od vrcholu v roce 2011 o bezmála 40 % v USD, spolu se zlatem. Tolik asi k argumentu, že ceny „nemůžou“ klesnout. Pokud už opravdu nevíte co s penězi, nějaký kamínek si kupte, ale jinak ne……více v časopise FOND SHOP

Společnost PARTNERS zajistila pro svoje spolupracovníky možnost objednat si zvýhodněné celoroční předplatné odborného finančního časopisu FOND SHOP se slevou 25 %!

Předplatné objednávejte na FONDSHOP.CZ ještě v listopadu a zadejte slevový kód ve tvaru: „FOND SHOP 2017 – PARTNERS“

57

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: