Dividendové fondy táhnou stále víc

Partners | 24. 10. 2016 | Vstoupit do diskuze

Současné prostředí nízkých výnosů u konzervativních instrumentů pro investory znamená hledat alternativy k tradičním zdrojům příjmu a zaměřit svoji pozornost na dynamičtější strategie. Významnou roli přitom hraje dividendový výnos.Zeptali jsme se proto odborníků z Pioneer Investments, jak vnímají rostoucí popularitu dividendových fondů. A nejen na to…

Loňský rok byl v Pioneeru především ve znamení dividendových fondů. Jak to vypadá letos?

Roman Pospíšil (předseda představenstva a generální ředitel společnosti Pioneer Asset Management, a.s.): Poptávka je stále značná. Dividendové fondy Pioneer nabízejí moderní přístup a vyplácejí dividendy, které s přehledem překonávají cílované hodnoty. Je to tím, že výše dividendy je každoročně nastavena velmi realisticky, podle aktuálních podmínek na trhu. A přestože dosažení (a překonání) cílované dividendy není garantováno, v minulosti se to fondům zatím vždy podařilo (viz tabulka).

Naprostá transparentnost a také atraktivní výše dividendy jsou pro klienty dostatečným přínosem proto, aby překonali obavy z kolísání hodnoty (tržní riziko), které nastává samozřejmě i u těchto fondů. Proto chceme v průběžném rozšiřování řady fondů nabízejících výplatu pravidelného dividendového výnosu nadále pokračovat. Globálně spravují tři dividendové fondy Pioneer dohromady už 143 miliard Kč (k 31. 8. 2016).

Vývoj cílovaných a vyplacených dividend dividendových fondů Pioneer (primární třídy)

Zdroj: Pioneer Investments

Fond  (primární třída)

Cíl pro rok 2016

Pioneer Funds - European Equity Target Income (EUR)

6.75%

Pioneer Funds - European Equity Target Income (CZK)

6.75%

Pioneer Funds - Global Multi-Asset Target Income (USD)

5%

Pioneer Funds - Global Multi-Asset Target Income (CZK)

5%

Pioneer Funds – Global Equity Target Income (USD)

7%

Poznámka: Cílovaná dividenda může být překonána, nebo nemusí být dosažena a neměla by být chápána jako garance. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Zdroj: Pioneer Investments

Akciový fond Pioneer Funds - European Equity Target Income je v České republice momentálně naším druhým nejprodávanějším fondem. Třetí příčku z hlediska prodejů aktuálně obsadila alternativa pro konzervativnější investory v podobě smíšeného fondu Pioneer Funds – Global Multi-Asset Target Income, který aktivně spravuje portfolio dluhopisů i akcií.

Oba fondy jsou klientům k dispozici také v měnově zajištěné třídě do českých korun.

Tomáš Zahálka (privátní investiční poradce): V čím dál náročnějším tržním prostředí, v němž se pohybujeme, jsou náročnější také investoři. Dnes už nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Vyhledávají společnosti, které vyplácejí vyšší výnos nejen opticky, ale zároveň mají potenciál takový výnos udržet a v budoucnosti jej zvyšovat. V případě dividendových fondů Pioneer jak naši klienti, tak poradci, dlouhodobě oceňují stabilní výplatu dividend a flexibilní, aktivní správu na globálních trzích.

Co podle vás stojí za úspěchem dividendových fondů u investorů a finančních poradců?

Roman Pospíšil:  Poslední dekáda je charakteristická sestupným trendem dlouhodobých očekávaných výnosů u všech tříd aktiv a tento trend bude dle našeho názoru v následujících letech pokračovat.  V současném prostředí nízkých výnosů u konzervativních instrumentů tak stále více klientů chce (a svým způsobem je donuceno) akceptovat alespoň částečnou míru rizika, aby byli schopni dosahovat takových výnosů, na něž byli v minulosti zvyklí.

Dividendový příjem je pro dlouhodobého investora velmi rozumným kompromisem mezi „jistotou“ pravidelného výnosu a přijatelnou mírou rizika krátkodobého kolísání.

Tomáš Zahálka: Za velké plus z pohledu investorů považuji fakt, že dividenda je vyplácena bez ohledu na kolísání cen akcií a dluhopisů. Pravidelná výplata dividend je vlastně „chrání“ před sebou samými v období nervozity na trzích. Navíc plyne z kvalitního a bezpečného portfolia a je vyplácena vždy ze zisku společností, kupónů dluhopisů, úroků z půjček, prémií z prodaných krytých opcí. Nikdy z podstaty.  V případě dividendových fondů Pioneer si investoři/ klienti mohou na dividendu „sáhnout“ až 4x ročně, což znamená, že první radost jim může přinést už do 3 měsíců od nákupu.

Jak se vlastně podílí dividenda na celkové ziskovosti fondu?

Roman Pospíšil:  Dividendy dlouhodobě tvoří skoro polovinu zisku, který plyne z držení cenných papírů (viz graf). Představují tedy významnou část celkových zisků fondu a díky své podstatě jsou i pravidelným zdrojem příjmů. 

Podíváme-li se na zhodnocení akciových trhů,  od roku 1928 dosáhly akcie bez dividend průměrného zhodnocení  +5,59 % p.a., a s dividendami +9,74 % p.a.. 100 USD investovaných do amerických akcií bez dividendy se zhodnotilo na 12 162 USD, zatímco 100 USD investovaných do akcií s dividendou se za stejnou dobu zhodnotilo na 364 469 USD (viz graf)

Data k 1. 6. 2016, zdroj: Morningstar.

Tomáš Zahálka: Dá se předpokládat, že v příštích 20 letech budeme svědky celosvětově pomalejšího růstu ekonomiky a zisků firem, než tomu bylo v minulých 30 letech. Dividenda proto bude představovat důležitější a větší část celkového zhodnocení akcií než v minulosti.

Zdroj: MSCI, Global Financial Data, Morgan Stanley Research, prosinec 2012

Co bude podle vás v současném turbulentním prostředí klíčem k úspěchu z pohledu správcovské společnosti?

Roman Pospíšil:  V současném prostředí nízkých výnosů a zvyšujících se rizik neočekávaných extrémních událostí bude pro příští roky asi nejdůležitější schopnost správce aktiv posunout se z poskytovatele konkrétního produktu na poskytovatele (inovativních) řešení. Tedy navigovat a aktivně přeskupovat portfolio v rámci multi-asset strategií, které nejsou svázány s nějakým regionem či třídou aktiv.

Například v Pioneer Investments spravuje multi-asset tým již více než 100 miliard EUR, což je téměř polovina z celkového majetku pod správou ve výši 224 miliard! A právě tato portfolia zažívají největší přítoky nových investorů.  Důvodem je fakt, že běžný investor dnes totiž nemá ani s kvalitním poradcem šanci smysluplně přeskupovat svá portfolia podle regionů či sektorů či dalších tradičních parametrů. V rovnici totiž chybí ten nejdůležitější parametr: Kladná bezriziková úroková míra.

Tomáš Zahálka: Já mohu jen dodat, že z pohledu poradce by to mělo vypadat podobně: měl by být schopen klientovi nabídnout komplexní investiční řešení na míru, v souladu s jeho investičními cíli a plány - a nikoliv samotné produkty. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že naprostá většina poradců to přijala za své.

Kdybyste měl dát investorům (a poradcům) tři zásadní investiční rady, jaké by to aktuálně byly?

Tomáš Zahálka:

První rada: Nesestavujte investiční portfolio podle momentálních trendů na trhu. I kvalitní portfolio může krátkodobě klesnout, mělo by však být schopné obstát v dlouhodobém horizontu a v různých tržních podmínkách. Přidám jednu osobní zkušenost: Na počátku jara v roce 2002 jsem se setkal s klientem - velmi zkušený pán ve věku přes 80 let, který musel v roce 1968 emigrovat, úspěšně žil v USA a v Austrálii. Svět procházel v té době krizí – útok na dvojčata v New Yorku, terorizmus, válka, propad akciových trhů. Mluvili jsme spolu o životě a já jsem emotivně vyjádřil svoji obavu nad tím „Co bude dál...?“. Pán se na mne podíval a klidným hlasem řekl: „Nic, zase to půjde nahoru. To už jsem zažil několikrát...“ Vždy, když se na trzích začne dít něco negativního, vzpomenu si na jeho slova.

Druhá rada: Ať už se považujete za konzervativního nebo dynamického investora – program pravidelných investic do globálního akciového portfolia na hodně dlouhý horizont si zřiďte v každém případě (a nesledujte jeho vývoj každý týden…).

Třetí rada: Nepodceňujte finanční vzdělávání. Že kapitálové trhy umí překvapit, dokázaly v minulosti už mnohokrát. Jako finančně gramotný investor/ poradce ale budete umět takových (ne)příjemných překvapení lépe využít ve svůj prospěch a tak snadno nepodlehnete mnohdy zbytečné panice. 

 

Upozornění:

TENTO MATERIÁL MÁ POUZE INFORMATIVNÍ POVAHU, NEPŘEDSTAVUJE PROSPEKT NEBO STATUT, NABÍDKU, INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ ANI JINOU INVESTIČNÍ SLUŽBU A NENÍ V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ URČEN KONCOVÝM INVESTORŮM.

Veškeré informace v tomto dokumentu mají pouze informativní povahu, představují názory jejich autora v době, kdy byl materiál vypracován, a mohou být i bez předchozího upozornění kdykoli měněny na základě tržních a dalších podmínek a neobsahují žádnou záruku, že se země, trhy a sektory budou vyvíjet tak, jak je v dokumentu naznačeno. Názory zde obsažené se mohou lišit od názorů vyjádřených jinými autory a společnostmi skupiny Pioneer Investments.

Minulá výkonnost není zárukou ani indikátorem výkonnosti v budoucnu a není zaručena návratnost původně investované částky. Více informací o možnostech investování a rizicích s ním souvisejících získáte na www.pioneer.cz.

Tento dokument nesmí být nikdy nabízen a předáván veřejnosti, pokud Pioneer Investments předem neudělí obchodnímu partnerovi ke každému takovému případu předání svůj výslovný souhlas. Pioneer Investments je obchodní označení společnosti Pioneer Global Asset Management, S.p.A., jediného akcionáře Společnosti, a skupiny jejích dceřiných společností.

 

Tento příspěvek je placenou prezentací obchodního partnera.

30

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: