Anakin: Prezentace, která vám pomůže z krabice

Pavel Kačer | 21. 2. 2015 | Vstoupit do diskuze

Když jsem před rokem přišel do Partners, žil jsem ve své (mentální) krabici, kterou jsem si postavil za těch několik let, co se pohybuji v tomto oboru. Postavil, ale také několikrát trochu přestavěl a upravil. Jedna část téhle krabice se ale modernizaci pořád bránila.

„Všichni přece dobře víme“, že počítač je bariéra mezi klientem a poradcem, a proto není dobré ho u klienta používat. Vezměte si papír a tužku, prezentační složku, klientský letáček. Víte jak se tomu říká? Předsudek!

Hned zkraje mě čekalo trochu překvapení. Jmenovalo se ANAKIN. Vybírat data u klienta elektronicky? Opravdu? Statistika ale mluví jasně, na začátku minulého roku (leden 2014) byla vytvořena čtvrtina analýz elektronicky. A to není vůbec špatné číslo. Rozhodně větší, než bych očekával. A to byl ANAKIN jen elektronickým formulářem. To se ale mělo brzy změnit s mým prvním projektem.

Do ANAKINa potřebujeme prezentační část. To PDF, které tam je teď, už nestačí. Musí to být sexy a zároveň to musí poradcům pomáhat. Tohle je úkol přesně pro tebe.

A tak začal příběh, na jehož konci je interaktivní prezentace, kterou může každý poradce použít při analýze. K čemu je to dobré?

ZAUJMOUT KLIENTA

Jeden ze základních požadavků byl jasný. Musí se to líbit, musí to umět zaujmout. Jak klienta, tak taky poradce, který bude s prezentací pracovat několikrát týdně u svých klientů. S tím nám hodně pomohl Lukáš Hudec, ilustrátor, kterého jsme po dlouhém vybírání nakonec zvolili.

PROČ JE TO DŮLEŽITÉ

Celou prezentaci jsme rozdělili do základních programů tak, aby klient postupně viděl, které oblasti je důležité řešit a proč. Tam, kde je to možné, pracujeme přímo s konkrétními údaji klienta, abychom mu mohli ukázat, jak velký problém v dané oblasti se týká přímo jeho.

VYSVĚTLIT PROBLEMATIKU

K dispozici jsou i různá schémata, grafy a kalkulačky. Každý nástroj tu má svůj význam – buďto pomáhá vysvětlit dané téma, nebo jej dále rozvíjí.

UDRŽET POZORNOST

Abychom udrželi pozornost klienta, rozhodli jsme se udělat prezentaci interaktivní. Je to nejen prezentace, ale vlastně tak trochu hračka. Pokud chcete, můžete dát klientovi do ruky tablet, notebook s dotykovým displejem, nebo i myš od počítače, a nechat ho, ať se s prezentací baví sám, a vy mu můžete poskytnout jen potřebný komentář a vysvětlení.

LÉPE NEŽ V BANCE

Znáte to z banky – sednete si k přepážce, úředník něco buší do klávesnice a občas otočí monitor k vám, abyste zkontrolovali, jestli všechno zadal správně. Pokud máte raději spíše formální přístup ke klientovi a nechcete ho hned nechat, aby si hrál s vaším počítačem, není nic snazšího, než připojit ke svému notebooku monitor, na kterém klient pohodlně uvidí, co do prezentace zadáváte, i když nebudete sedět vedle něj. Tak máte vše pěkně pod kontrolou.

NĚCO SE NAUČIT

Původně to nebyl úplně záměr, ale musím říci, že mi to udělalo radost. Někteří manažeři totiž používají interaktivní prezentaci v ANAKINovi při zapracování nováčků a vysvětlují na ní fungování jednotlivých poradenských oblastí. Je to vlastně přirozené – když se na tom dá vysvětlit dané téma klientovi, proč by to nešlo u začínajícího poradce. A někde už nováčky ani neučí papírovou analýzu, vše už půjde jen elektronicky.

DOČASNÉ ÚČTY PRO NOVÁČKY

Se zapracováním nováčků souvisí také další novinka, kterou jsou dočasné účty pro budoucí trainee (BT). V přihlašovacím okně do ANAKINa můžete pro BT snadno vytvořit dočasný účet. Stačí zadat přihlašovací a osobní údaje BT a účet bude při příští synchronizaci (tedy v ideálním případě hned) vytvořen.

Nováček tak získá třicet dní na to, aby se naučil se systémem pracovat. Jakmile projde supervizí a získá přihlašovací údaje do FiPu, převedou se jeho analýzy z dočasného účtu na plný účet automaticky.

KOLIK TO STOJÍ

Možná by vás zajímalo, jak náročný je vývoj takové aplikace. Hodiny strávené vymýšlením prezentace, konzultacemi, úpravami a přípravou podkladů už ani nedokážu spočítat. A to je jen začátek, potom nastupuje tvrdá programátorská dřina několikačlenného týmu. A do toho ještě grafika a ilustrace…

ANAKIN samozřejmě stále zůstává základním nástrojem pro práci s klientem, proto jej má zcela automaticky k dispozici každý manažer a poradce, stejně jako FiP nebo Prometeus.

EXISTUJE ALTERNATIVA

Až doteď znělo všechno dobře, má to ale jeden háček. ANAKIN je pouze pro Windows a neuvažujeme o rozšíření na další platformy. Pokud používáte jiný operační systém a chtěli byste analýzy zpracovávat elektronicky, nemusíte zoufat. Kromě přechodu na Windows je tu ještě alternativa v podobě partnerského projektu ANALYZER. Na stránkách e-analyza.cz si můžete zakoupit nástroj na tvorbu analýzy pro operační systémy iOS a Android.

A co říci na závěr? Někdy stačí vystrčit hlavu z krabice a uvidíte úplně nový svět. Svět, ve kterém už dnes polovina analýz vzniká elektronicky. 

67

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: