Symbolickým šekem podpořili Partners unikátní lékařský projekt

26. 1. 2011 | Vstoupit do diskuze

Jeden z posledních finančních šeků, které udělili Partners v loňském roce v rámci programu podpory dobročinných projektů, předala na sklonku prosince konzultantka Zdeňka Šimáně a senior manager Aleš Hora pražské Bance pupečníkové krve.

Stojíme na chodbě jednoho z pavilonů v areálu motolské nemocnice. Cedulky na dveřích s nápisem Pozor, biologické riziko! však působí jako z nějakého sci-fi filmu a dávají tušit, že tohle není jen tak obyčejná nemocnice. Klinika dětské hematologie a onkologie je zároveň sídlem unikátní lékařské instituce, Banky pupečníkové krve. Právě ta se stala jedním ze subjektů, na něž Partners přispěli sponzorským darem z fondu mimořádných příjmů.

Zakrátko se nás ujímá Petr Kobylka, vedoucí projektu Banky pupečníkové krve. Pan doktor Kobylka je od pohledu vědec každým coulem. Se zanícením nás provází po laboratořích, které lékaři při své práci využívají, a ukazuje ohromné chladící nádoby plněné tekutým dusíkem. Pupečníková krev pochází z placenty a pupeční šňůry, která spojuje plod s matkou. Dříve byla tato krev po porodu likvidována, zhruba od 90. let se však úspěšně používá při transplantacích krvetvorné tkáně.

„Tak a dál jít nemůžeme,“ zastavuje nás pan doktor Kobylka a ukazuje na zasklené okénko ve zdi, za nímž vidíme zšeřelou laboratoř. V tomto dokonale sterilním prostředí se pupečníková krev zpracovává, předtím však musí projít několikafázovou kontrolou. „Lékaři smí do této laboratoře jen ve speciálním skafandru. Ve vzduchotechnice laboratoře jsou totiž nesmírně citlivé filtry, které by se mikroskopickými vlákny látky z běžného oblečení ihned zanesly,“ vysvětluje Kobylka. Senior managera Aleše Horu, který byl spolu se Zdeňkou Šimáně pověřen předáním šeku, poslání banky nesmírně zaujalo: „Partners a koneckonců i jiné firmy by takové úžasné projekty měly podporovat častěji,“ nechal se slyšet.

Konzultantka Partners v pravý čas na pravém místě

Na unikátnost projektu Banky pupečníkové krve upozornila konzultantka Partners Zdeňka Šimáně, která kromě své práce ve finančnictví působí již dvacet let na porodnickém oddělení motolské nemocnice. Shodou okolností to byla právě ona, kdo zhruba před měsícem asistoval při porodu syna Radima Lukeše. Dá se tak říci, že má ve zvyku být v pravý čas na pravém místě. „Ten důvod, proč mám dvě zaměstnání, je vcelku prozaický. Po rozvodu jsem si chtěla najít druhé zaměstnání, abych zlepšila své finanční zázemí. A nejvíce mne tenkrát oslovila možnost práce v Partners. Mohlo by se zdát, že ta dvě odvětví spolu nijak nesouvisí, ale opak je pravdou,“ vypráví Zdeňka Šimáně. „Moc ráda komunikuju s lidmi, k čemuž mám příležitost jak na porodním sále, tak v Partners.“ Práce finančního poradce se od lékařského řemesla podle jejích slov příliš neliší; obě povolání musí reflektovat individuální potřeby pacienta, respektive klienta a mají také podobný cíl – poradce je prý vlastně takový „finanční doktor“, dodává s nadsázkou.

S problematikou odběru pupečníkové krve se Zdeňka Šimáně setkala v polovině 90. let. „Přesně to dobou, kdy jsem já sama rodila, se na porodních sálech objevily stojánky na odběr pupečníkové krve, ale tenkrát ještě nikdo netušil, k čemu to vlastně bude sloužit.“ Ve stejnou chvíli již Petr Kobylka čerpal zkušenosti v zahraničí a později inicioval založení pražské Banky pupečníkové krve pod záštitou Ústavu hematologie a krevní transfuze. Po dobu fungování banky se transplantací podařilo zachránit životy desítek lidí.

„Je řada firem, které nakládají s pupečníkovou krví na komerční bázi bez valných morálních zásad. To však není případ Banky pupečníkové krve, která je v podstatě závislá na sponzorských darech,“ říká Zdeňka Šimáně. Šek na částku 25 000 korun, který poskytli Partners, poslouží k pokrytí veškerých nákladů spojených s odběrem a uskladněním jedné dávky pupečníkové krve, což v podstatě představuje jeden zachráněný lidský život.

116

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: