Příležitost má jméno investiční poradenství

Vít Mikolášek, Jakub Zeman | 18. 10. 2012 | Vstoupit do diskuze

Laik snadno přehlédne rozdíl mezi termíny „poradce“ a „zprostředkovatel“. Alespoň dosud tomu tak bylo. Jenže tlak regulátora přináší výsledky. Trh se mění a nůžky mezi těmi, kdo jsou pouhými prodejci finančních a investičních produktů, a těmi, kdo poskytují svým klientům rovněž poradenství, se rozevírají čím dál víc. Počínaje zářím 2012 jsou Partners jedinou velkou finančněporadenskou společností na českém trhu, která je oprávněna vykonávat službu investičního poradenství.

Schizofrenie. Tak označil šéf právního oddělení Partners Vít Mikolášek stav, kdy poradci, respektive investiční zprostředkovatelé a vázaní zástupci, chtějí klientům doporučit konkrétní produkt, avšak platná legislativa jim v tom brání. V rámci loňské kontroly ČNB bylo ze strany orgánů dohledu konstatováno, že Partners již investiční poradenství de facto poskytují. Vedení Partners se tehdy zavázalo, že do předepsané lhůty oficiálně zahájí poskytování investičního poradenství se vším, co k tomu náleží. Již v té době totiž nejméně třetina sítě odpovídala svou odborností a vzděláním nárokům, které poskytování této služby vyžaduje. Rok se sešel s rokem a investiční poradenství se stává realitou pro celou naši společnost.

Investice na tenkém ledě

Krátký exkurz do minulosti: na počátku všeho byly požadavky regulátora – České národní banky. Ta čas od času vystrčí růžky, a odhalí-li prohřešky proti platným zákonům, je připravena tnout do živého. Před nedávnem se o tom na vlastní kůži přesvědčila například společnost ZFP Akademie, jeden z hlavních hráčů na českém finančněporadenském a zprostředkovatelském trhu, když obdržela dvoumilionovou pokutu za dva správní delikty vyplývající z kolize modelu podnikání a platné legislativy. Nedlouho poté byla udělena likvidační pokuta – vzhledem k ročnímu obratu – také královéhradecké zprostředkovatelské firmičce AMV Group. Důvodem k sankcím jsou samozřejmě i nepravosti v otázkách poskytování investičních služeb. Brněnská firma Unique Vision si vysloužila padesátitisícovou pokutu za to, že poskytovala investiční služby bez potřebného oprávnění. A konečně není to tak dávno, co ukončila činnost nechvalně známá firma Capital Partners. Podle dostupných indicií nutila své klienty k rizikovým obchodům s akciemi v době, kdy to pro ně nebylo výhodné, čímž porušila zákonem danou povinnosti jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků. V Maďarsku její působení zakončila policejní razie a hromadné zatýkání. V Česku obdržela za své jednání od ČNB pokutu ve výši dvaceti milionů korun a byla jí odebrána licence k poskytování investičních služeb. Jak vidno, ve světě investic bývá pořádně horko.

Marnění příležitostí není náš styl

Zpět do současnosti. Proč vlastně vstupuje společnost Partners Financial Services do oblasti, kde každé lidské pochybení a každý prohřešek proti platným zákonům má nesmírně závažné důsledky? Partner Petr Borkovec v tom má jasno: „Přechod na investiční poradenství pro nás znamená hodně práce a velkou zodpovědnost. Na druhou stranu je to ale příležitost, kterou můžeme obchodně dokonale zužitkovat pro svůj prospěch. Klientům, především těm bonitním, budeme moci nabídnout zase o něco komplexnější služby. Tím, že nejsme jen pouhými prodejci, ale především rádci, zvyšujeme důvěryhodnost naší firmy i naší práce – a to nejen u klientů. Získáváme rovněž další mocný nástroj pro motivaci při náboru spolupracovníků a při budování týmů.“

Nic neponechat náhodě

Předpokladem k poskytování investičního poradenství je splnění zákonem stanovených požadavků a současně úspěšné absolvování interní certifikační zkoušky. Cílem certifikační zkoušky je stanovit minimální společný standard odborných znalostí v oblasti investic všech poradců, kteří budou oprávněni službu investičního poradenství poskytovat. Na certifikační zkoušku se však nyní mohou přihlásit pouze ti poradci, kteří současně splňují podmínku vzdělání a odborné praxe, které jsou pro investiční poradce vyžadovány zákonem. Odborné vzdělání předpokládá vysokoškolské vzdělání alespoň v bakalářském programu nebo vyšší odborné vzdělání nebo středoškolské vzdělání s maturitou spolu s jedním rokem odborné praxe. Poslední variantou je středoškolské vzdělání s výučním listem a dvouletou odbornou praxí. Současně je potřeba mít minimálně roční odbornou praxi na finančním trhu. Tuto praxi nelze ničím nahradit a je ji nutno připočítat k praxi, která nahrazuje odborné vzdělání. Alternativou může být do budoucna absolvování přípravného kurzu na zkoušku investičního poradce, který pořádá EFPA ČR.

Investiční poradenství se týká všech

„V žádném případě není možné myslet si, že by se poskytování investičního poradenství týkalo jen některých poradců. Partners se prezentují jako společnost, jejíž poradci bez rozdílu poskytují investiční poradenství, je tudíž nezbytné, aby pro poskytování této služby měli oprávnění všichni poradci napříč celou sítí, a to bez výjimky,“ uvedl ve vysílání Partners web TV, věnovaném investičnímu poradenství, Partner Karel Maroušek. Od 1. listopadu 2012 již nebude možné zprostředkovat žádné investiční produkty bez současného poskytnutí investičního poradenství. Pro jednotlivé týmy je proto nezbytné, aby měly k dispozici vždy alespoň jednu osobu oprávněnou poskytovat investiční poradenství. Certifikační zkouška zahrnuje dvacet testových otázek, přičemž patnáct z nich je produktových a pět právních. Zkoušku je potřeba splnit alespoň na 70 procent a je možné ji opakovat maximálně dvakrát. V případě neúspěchu bude možné zkoušku zopakovat až po prezenčním školení, která budou vypsána po spuštění ostrého provozu. Po úspěšném absolvování certifikační zkoušky bude ještě potřeba na HR oddělení dodat podklady k ověření odbornosti a důvěryhodnosti, tedy kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z rejstříku trestů ne starší než tři měsíce, eventuálně i doklad o splnění odborné praxe v případě, že byla vykonána mimo společnost Partners. Na základě těchto podkladů bude zařízen zápis oprávnění poradce k poskytování investičního poradenství u ČNB a současně bude získaná certifikace zapsána do Prometea. Poradci, kteří oprávnění mít nebudou, mohou investiční poradenství poskytovat pouze prostřednictvím a pod dohledem garanta s potřebným oprávněním.

Bez FiPu ani ránu

Petr Borkovec apeluje na důslednost a pečlivost při práci s FiPem. Zahájením ostrého provozu investičního poradenství totiž bude nutné veškerá investiční portfolia vytvářet právě výhradně prostřednictvím k tomuto účelu speciálně vyvinuté aplikace ve FiPu. „Tato aplikace bude po zadání požadovaných vstupů automaticky kontrolovat maximální přípustné rizikové limity s ohledem na délku investičního horizontu, rizikový profil klienta a investovanou částku,“ dodává Vít Mikolášek. Smyslem aplikace je zajistit, aby klientům byla v rámci poradenství poskytována skutečně taková doporučení, která budou zohledňovat všechny jejich individuální charakteristiky a požadavky a současně chránila poradce v případech, kdy by klient zpochybňoval vhodnost zvoleného investičního řešení. Následně zprostředkovat bude možné pouze takové portfolio, které bude vytvořeno prostřednictvím této aplikace a v ní označeno jako akceptované a odsouhlasené garantem. Výstupem z aplikace je profesionální, kvalitně zpracovaný finanční plán, který obsahuje všechny zákonem požadované informace, jež musí klient dostat.

80

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: