Podpásovky ve finančním poradenství

Partners | 4. 10. 2013 | Vstoupit do diskuze

„Dobrý den, došlo ke změně zákona, byl jsem pověřen Českou asociací pojišťoven, abych překontroloval Vaši smlouvu, jestli je stále platná…“ S touto a mnoho dalšími nepravdivými větami se můžete v poslední době setkat u řady pochybných prodejců, kteří se snaží lidi za každou cenu přetáhnout ke konkurenci bez ohledu na to, zda je to pro ně výhodné či nikoliv.

U dealerů mobilních operátorů a distributorů elektřiny je to celkem běžná praxe. Totéž se vám ale může stát i u finančního poradce. Na co si dát pozor?

„Žádný státní orgán (například Česká národní banka, Ministerstvo financí ČR) ani profesní či jiné sdružení (například Česká asociace pojišťoven, Česká kancelář pojistitelů) či kdokoliv jiný nikdy neprovádí a ani nemůže provádět žádné kontroly smluv, které máte uzavřeny s pojišťovnami, penzijními fondy či společnostmi, stavebními spořitelnami, bankami, atd.“, říká Ing. Petr Šafránek, generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky a zároveň dodává „Pokud budete tedy případně osloveni Vám neznámým člověkem s tím, že je pověřen někým provést takovou kontrolu smluv, jedná se vždy o klamavou informaci, zpravidla s cílem přimět Vás k osobní schůzce za účelem nabídky jiných produktů.“

To ale není vše. Vynalézavost některých Čecháčků zašla ještě mnohem dál. Prodejci se totiž čím dál tím častěji ohánějí i neplatností smluv. V žádném případě se tím nenechte zastrašit! Mějte na paměti, že není možné, aby jakákoliv změna zákonů měla za následek neplatnost Vašich smluv a vyžadovala jejich kontrolu či uzavření smluv nových.

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ NARAZÍM NA TAKOVÉHO PRODEJCE?

Záleží samozřejmě na vás, jak se k dané situaci postavíte. Můžete si vyslechnout, co vám přišel prodejce nabídnout. Je pak ale potřeba být velmi obezřetný. Nakolik se dá věřit člověku, který začal rozhovor s vámi jednou velkou lží?

Asi vhodnější variantou proto je na takovéto klamavé informace nereagovat a s jejich šiřiteli se nescházet. Máte-li svého finančního poradce, informujte jej o této vaší zkušenosti a nadále jednejte pouze s ním.

AFIZ, a.s. - Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky

MŮJ FINANČNÍ PORADCE CHTĚL VIDĚT MÉ STÁVAJÍCÍ SMLOUVY. JE TO V POŘÁDKU?

Ano, je to zcela standardní postup. Seriózní finanční poradce potřebuje vidět vaše stávající smlouvy na finanční produkty, aby je mohl začlenit do vašeho celkového portfolia a navrhnout vám díky tomu co nejvhodnější finanční plán. Nikdy ovšem při této příležitosti nesmí tvrdit, že pracuje na základě pověření nějaké instituce ke kontrole těchto smluv, či dokonce že jsou vaše smlouvy neplatné z důvodu změny zákona.

126

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: