Učitel, trenér…? Zvládne vše! Teď je z něj ale hlavně Director

29. 3. 2015 | Vstoupit do diskuze

Sedne si k učitelskému stolu, otevře třídnici a po chvíli se usměje na žáky a začne s „oblíbenou“ větou snad každého žáka: „K tabuli půjde…“ Umíte si ho takto představit? Dnes by mu jeho učitelskou přísnost a odhodlání věřil asi málokdo. Žáky už má tak akorát na poli finančním a vede je dost odlišně oproti klasické škole. „Chci, aby si mí lidé plnili nejen obchodní, ale i osobní cíle, vydělávali zajímavé peníze a byli oklopení pozitivními kolegy. K tomu všemu se jim snažím vytvořit prostředí, kde se jim dobře podniká,“ říká Jan Pantůček.

Studoval Fakultu tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě, učil na základní škole, pětkrát týdně trénoval v tělocvičně, hrál národní ligu basketbalu a víkendy trávil na zápasech. Obor financí znal, s nadsázkou lze říci, tak akorát z televize, nebo když se podíval do peněženky. „Jenže pak zavolal Petr Kroupa, od hráče z basketbalu na mě dostal doporučení. Psal se leden 2006 a já nastoupil do OVB. K mému už tak plnému diáři jsem si přidal další aktivitu. První půlrok jsem si vůbec neuvědomoval priority,“ vzpomíná Honza.

Jednou se věnoval škole, pak basketbalu, jindy pro změnu výuce. „Rok a půl mi trvalo, než jsem se pořádně rozjel. A najednou tu byl projekt Partners. Mluvilo se o možnostech a hlavně o velkých plánech a vizích. Byl jsem jeden z těch 610 lidí, kteří přešli s ředitelstvím Radima Lukeše,“ vypráví dnes D1 v Partners.

První výkon: 5 026 BJ

Jak sám říká, začátky byly krušné. Jeho prvním spolupracovníkem se stal Michal Pscheidt, druhým Robin Šimek a pak přišel Tomáš Ruffer. V této sestavě byl v listopadu 2007 povýšen do první manažerské pozice M1. „Vzpomínám si, že náš první výkon na ranklistech byl 5 026 BJ, což byl i na tu dobu vysoký výkon. Hned v prosinci 2007 byl povýšen do pozice M1 i Robin Šimek a od té doby jsme šli kariérou společně, tedy až do pozice M3.“ Poté se Robinovi podařilo zdárně předběhnout svého získatele a povýšit na pozici D1 dříve.

Honzovi to trvalo mnohem déle, celé čtyři roky. „Tým byl postavený na personálních bodech, ale ve zbytku mimo Robina jsme nebyli schopni výkonnostně dosáhnout D. Vztahy poté v týmu poměrně ochladly a každý si jel na své triko a v součtu se nám logicky nedařilo,“ popisuje Jan špatné období.

Úsměv ztratil jen na chvíli

Nikdy jej ale nenapadlo, že by skončil. Držel se motta „pozitivní myšlení, cesta k úspěchu“, a neviděl jinou příležitost, kde by na sobě mohl tolik pracovat, rozvíjet ostatní a pracovat s mladými, úspěšnými lidmi a navíc v oboru, který sám považuje za prestižní. „Pravda, tenkrát snad jedinkrát se projevilo, že tým nechtěl pracovat a dosáhnout něčeho víc jako dnes a i proto se nám nedařilo. Tehdy jsem úsměv na chvíli ztratil. Ale! Neznám moc možností, do čeho by se člověk mohl vrhnout, bral bych to jako svoji zradu. A bral bych to i jako zradu vůči mým lidem, a to bych nikdy neudělal,“ odpovídá na otázku, zda někdy přemýšlel o odchodu z Partners v době, kdy se jeho týmu nedařilo.

„Myslím, že by si každý měl projít jak obdobím úspěchu, tak obdobím krize, protože život je o etapách. Prostě jednou jsi dole, a jednou nahoře,“ zamýšlí se dnes spokojeně.

2013: Rok pořádné práce

Tým se semknul a dal se pořádně do práce až v roce 2013 a 2014. Důkazem toho byly nejen výsledky, ale i povýšení na D. A v čem tkvěl úspěch? „Sedli jsme si a řekli si: buď se něco změní a začneme pracovat, anebo v tomto oboru nemáme co dělat,“ popisuje krok k úspěchu.

„Toto nakoplo i celý zbytek týmu a všichni jsme se vrátili k tomu, co nás vždy posouvalo kupředu – ke klientele, náborům a společným aktivitám. Na počátku to bylo těžké, i vzhledem k tomu, že mám jednu skupinu v Praze, další v Táboře, na Královéhradecku, Náchodsku a také v Pardubickém kraji. Proto hlavní společným a tmelícím prvkem byly firemní víkendy,“ vyjmenovává své postupy úspěšný ředitel.

Vyřčená slova si vzal nejvíce k srdci Radek Šenkýř. Jeho skupina ze třech lidí vzrostla na 12, on sám povýšil na pozici M1 a stal se ukázkovým příkladem pro ostatní. Ti začali také nabírat nové lidi a růst.

2014: Honza je ředitelem

Dvouleté období systematické práce přineslo ovoce. V říjnu 2014 se Honza Pantůček a jeho tým stali ředitelstvím, které následně i obhájili. „Připadalo mi, že někteří spolupracovníci chtěli dokonce mnohem více než já, abychom se stali ředitelstvím,“ přiznává Director s úsměvem.

On však sám sebe za velkou osobu ředitele nepovažuje. „Jsem jen kapitán týmu a všichni bojujeme společně. Cítím zodpovědnost za své lidi a vím, že oni cítí naopak zodpovědnost za mě. Mám své lidi rád, a když si na ně vzpomenu, vybaví se mi třeba milá vzpomínka na adventure trip v Chorvatsku. Tehdy si lidi mezi sebou volali a kontrolovali výsledky. A Radek Šenkýř tam byl takovou mou pravou rukou a informace mi předával. Moc mě těšilo, jak si týmy vedou a jak se k sobě chovají.“

Na přátelské vztahy, loajalitu, příjemnou pracovní atmosféru a osobní vazby si Honza hodně potrpí: „Chci, aby si mí lidé plnili nejen obchodní, ale i osobní cíle, vydělávali zajímavé peníze a byli oklopení pozitivními kolegy. K tomu všemu se jim snažím vytvořit prostředí, kde se jim dobře podniká.“

Se svými lidmi tráví hodně volného času nejen v rámci firemních víkendů. „Máme společné sportovní aktivity, chodíme na plesy, grilujeme. Naše podnikání prostě už nevnímáme jako práci, ale jako životní styl,“ tvrdí Jan.

2015: Nábor 30 lidí

A jaké má plány do roku 2015? „Teď jsme na koni a tím bych chtěl v uvozovkách nakazit i ostatní. Tudíž máme v plánu nábor 30 lidí, podílet se na něm bude vybraná skupina lidí. Do konce roku chci povýšit minimálně 4 nové Team Managery a jednoho Executive Managera, čímž položíme pevné základy budoucí D2. To je náš cíl. A jediná cesta k tomu je nábor.“

 

Kariéra Honzy Pantůčka

15. 6. 2007 – Constultant

9. 11. 2007 – M1

11. 10. 2008 – M2

12. 10. 2009 – M3

9. 10. 2014 – D1

 

„Chcete být dobrý obchodník? Naučte se budovat vztahy s klientem. Chcete být úspěšný manažer? Naučte se budovat vztahy se svými spolupracovníky. Chcete být úspěšný ředitel? Naučte se budovat vztahy s manažery.“

„Nejsou schůzky? Nebudou výsledky.“

 

Co o něm říkají jeho spolupracovníci: Jaký je učitel?

Petr Sedláček:

Těžko bych hledal jiný výraz, než že je pozitivní učitel. Jenže u Honzy je to nemoc, kterou nakazí lidi okolo sebe. U nás v týmu to má pak za následek, že se musíme pořád chválit. :)

Tomáš Ruffer:

Když Honza učil na škole tělocvik, byl jsem už moc starý na to, abych poznal, jaký je učitel. Já  jsem nebral Honzu nikdy jako svého mentora nebo učitele. Panťas je můj kamarád a parťák a stejně tak k tomu přistupujeme i v podnikání. Jsem rád, že jsem součástí jeho týmu, kde je skvělá parta a prací se můžeme bavit.

Radek Šenkýř:

Kolik peněz vám vydělá tato otázka? A jak vás tato otázka posune ve vaší kariéře? :) Právě jsem vám odpověděl slovy svého byznysového učitele, který mi od začátku naší vzájemné spolupráce vtlouká do hlavy: „Říďo, kdo se ptá, ten vede rozhovor!“ :) Panťas je výbornej učitel, stejně jako manažer, obchodník, řečník, motivátor a kamarád a já jsem moc rád za to, že jsem součástí právě jeho týmu. Ale to on dobře ví! :)

52

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: