Nic není nemožné. Od řadového bankéře k majiteli vlastní bankovní pobočky

3. 10. 2016 | Vstoupit do diskuze

K finančnictví se dostal hned po vysoké škole. Začal v ČSOB jako běžný bankéř, kde se přes pozici bankéře pro firemní klientelu s vyššími obraty propracoval až na lektora obchodního vyjednávání. Toužil ale po větší kreativitě a možnosti vést větší tým lidí, což mu tehdejší zařazení v korporátním sektoru neumožňovalo. Rozhodl se tedy začít hledat jinou cestu pro realizaci svého snu o vlastním podnikání a s pomocí několika přátel našel to, co hledal.

V roce 2013 si Vlastimil Gereg otevřel v Jindřichově Hradci bankovní a poradenskou pobočku Partners market. Ve své franšízové pobočce úspěšně zúročuje obchodní zkušenosti z bankovního sektoru. Jako samostatný podnikatel vede vlastní tým lidí a o pracovních prioritách si rozhoduje sám. Využil totiž do franšízový koncept Partners, jehož plusem je i spojení se strategickým partnerem UniCredit Bank.

Vlastimile, proč jste se rozhodl pro tak velkou změnu? Opustit lukrativní prostředí bankovní korporace a vrhnout se do podnikání, co byl onen rozhodující impuls?
O svém dalším setrvání v bance jsem začal vážně uvažovat v roce 2013. Tehdy jsem se přemýšlel o tom, co víc mohu dát své práci. Měl jsem chuť předávat své obchodní zkušenosti a vést tým kolegů, to ale nebylo na mé pozici reálné. Místo v bance ale mi neumožňovalo dělat rychlé a flexibilní změny, uskutečňovat své představy. Přemýšlel jsem proto, co dál. Bylo mi jasné, že v korporátní firmě budu vždy jen zaměstnanec, který musí plnit příkazy a pohybovat se mezi úzkými mantinely kompetencí. Takové prostředí bohužel brání kreativitě. Vždycky jsem si přál, mít jednou vlastní banku, proto pro mnefranšízové podnikání pod značkou Partners znamenalo jasnou volbu pro budoucí profesní cestu.

Vyhovovalo mi, že nebudu muset být zaměřený jednostranně, že nebudu omezený nabídkou jedné banky. Dnes oceňuji možnost vybrat klientovi produkt podle jeho potřeb, poskytnou mu službu na míru, což není v „klasické“ bance úplně možné. V Partners marketu dostane každý komplexní finanční služby – pojištění, spoření, investování nebo hypotéku. Připravíme finanční plán ušitý na míru příjmu a potřebám klientů.

Jak jste se k Partners vůbec dostal, znal jste je předtím, měl jste s nimi před tím nějakou zkušenost?
Z prostředí bankovnictví jsem Partners znal, protože se společností fungovala určitá spolupráce. Na myšlenku franšízové pobočky mě ale ve velké míře přivedli kamarádi.

Proč jste se rozhodl pro spolupráci právě s franšízou Partners a ne s jiným konceptem? Neuvažoval jste třeba o jiném oboru či finančním konceptu?
Neuvažoval jsem o jiném konceptu a o jiném oboru už vůbec ne. Otevřením své finanční kamenné pobočky jsem si splnil svůj sen. Finančnictví jsem navíc částečně spojil s developerskou činností, kde se tyto činnosti setkávají, a obchodně si tak pomáhám z jedné i druhé strany. A proč zrovna Partners market? Jedině koncept Partners společně s UniCredit Bank nabízel příležitost, jak skvěle obsloužit klienta a využít pro to celé spektrum finančních produktů celého trhu.

Jak se cítíte v roli franšízanta?
Svou práci bankéře jsem vždy odváděl více než na sto procent. Dostal jsem se ale do fáze, kdy jsem potřeboval spíše lidi vést a učit je. Franšízová forma podnikání mi to umožnila, dala mi svobodu dělat věci přesně tak, jak chci. Jsem přesvědčen o tom, že bych jako zaměstnanec nemohl nikdy dělat po svém a dosahovat cílů, které jsem si stanovil, to by bylo nemožné.

Vnímáte i nějaká omezení či negativa oproti zaměstnání?
Podnikání s sebou samozřejmě přináší i určitá negativa – zejména je náročné vybrat ty správné kolegy a zaměstnance. Potřebuji, aby byli ochotni vidět věci „mou optikou“, abychom měli podobný pohled na podnikání a služby klientům. Trh práce je dnes trochu omezený, ale scházím se s lidmi z bank nebo finančnictví, pak bývá hledání úspěšné.  Určité negativum, ale s vidinou lepších zítřků, představují vždy začátky podnikání. Musíte mít určité finanční zázemí, protože úspěšná firma se nerodí přes noc, ale prvotní úsilí může trvat nějaký ten rok. To je možná nevýhoda oproti okamžité jistotě zaměstnání.

Vedete vlastní franšízovou pobočku v Jindřichově Hradci, máte podřízené… co od nich očekáváte?
Nevnímám je jako své podřízené, ale jako kolegy. Nefandím autoritativnímu přístupu, očekávám ale respekt a plné nasazení k pracovním úkolům. Nezáleží na tom, jestli máte zaměstnance, spolupracovníky nebo externí spolupracovníky. Každého se snažím motivovat tak, aby vnímali svoji práci tak, jako by pracovali pro vlastní společnost. Pokud to tak totiž vnímat nebudou, pak naše pobočka nebude nikdy fungovat na sto procent.

85

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: