Claimer

Transformované fondy: Výnos v pasti garance

Transformované fondy, které známe z 3. pilíře našeho penzijního systému, jsou oblíbené pro svoji garanci kladného zhodnocení. Bohužel jejich investiční strategie není zrovna optimální pro spoření na důchod, za což z velké části může právě ona garance.

Transformované fondy: Výnos v pasti garance

Garance je hlavní důvod, proč fondy investují konzervativně. Garance slibuje klientům každý kalendářní rok zhodnocení alespoň nula plus. To znamená, že jejich manažeři musí investovat s výhledem na jeden rok. Jakýkoliv výkyv je nežádoucí. Manažer fondu pak investuje tak, aby výkonnost vypadala jak vklad a má i podobnou výkonnost tj. nyní kolem nuly.

Vy byste doporučili někomu s horizontem přes 10 let vklad v bance s potenciálem výnosu blížící se nule nebo raději akciový fond s potenciálem ročního výnosu kolem 8 %?

Investiční horizont: Jeden o voze a druhý o koze

Většina lidí spořících si na důchod má investiční horizont přibližně 10 až 40 let, a proto nepotřebuje okamžitou likviditu, ani je nezajímají krátkodobé výkyvy cen. Soustředit by se měli hlavně na očekávaný výnos. Nejvhodnější jsou tedy dynamické účastnické fondy, které investují hlavně do akcií.

Kolísání hodnoty je v delším období nedůležité, proto se vyplatí jít do většího rizika, kde lze očekávat několikanásobně vyšší výnos než u transformovaných (garantovaných) fondů.

Výnos z transformovaných fondů v nejbližších letech: Nula plus

Reálná situace je tato: fond musí investovat bezrizikově a krátkodobě, a navíc poplatit ještě své náklady ve výši asi 0,5 % (na účetní, na počítače a na audi pana ředitele). Aby klient dostal alespoň nulu, musí manažer fondu nakoupit státní dluhopis s výnosem 0,5 % ročně. Výnosnější investice (akcie, HY dluhopisy) manažer příliš použít nemůže, protože výkyv v jejich ceně by mohl anulovat i ten malý výnos z konzervativní části portfolia.

V současnosti nese výnos 0,5 % ročně desetiletý český státní dluhopis, který musí manažer nakoupit. Výsledkem je, že veškeré výnosy fondu budou po nejbližších 10 let jen těsně pokrývat náklady a klient dostane své garantované zhodnocení. To se však bude pohybovat těsně nad nulou. Se zavřenýma očima vystřelí třeba na pár desetin procenta. Při optimistickém ročním zhodnocení 0,3 % to dělá po 10 letech spoření výnos přes 3 %. Hmm.

 
 
Tisknout  Poslat emailem 
*
*
*


Vložit Komentář / Pro psaní a čtení komentářů se musíte přihlásit

Vloženo 0 komentářů


Vítejte na webu JsmePartners!

Nacházíte se na interním webovém portálu společnosti Partners určeném především pro poradenskou síť. Pokud hledáte korporátní web Partners... Přejít na web Partners.czSledujte naše finanční magazíny!

 

Peníze.cz Finmag


Nejnovější magazín ke stažení

Aktuální komentáře / diskuse

Sáva Střelec: 👍 Jsem rád, že měl někdo koule na to reagovat. Vidím to stejně. Takže tady taky jedna malá účelovka:... více
Andrej Babiš pro Partners: Byznysmen by měl mít hlavně sny

Michal Janata: Příště by nám mohl popřát třeba Al Capone více
Andrej Babiš pro Partners: Byznysmen by měl mít hlavně sny

Michal Janata: Nerozumím tomu, proč potřebujeme hrát tomuto podvodníkovi kašpárky v jeho propagandě. více
Andrej Babiš pro Partners: Byznysmen by měl mít hlavně sny

Adam Petráček: Dobrý den. Toto video bylo vždy užitečným nástrojem v přípravě k investiční certifikaci. Bohužel nyn... více
INVESTIČNÍ CERTIFIKACE

Markéta Daxnerová: Dobrý den, pane Koubku, pokud jako poradce Partners potřebujete poradit v oblasti investic, obraťte ... více
Tabulka 4: Záporné sazby a spořivost, krachující evropské banky a ceny bytů