Claimer

Tabulka čtyř indikátorů: USA

Vyloučíme-li vše nepodstatné a zavádějící, zbývá to, co má skutečný význam. Tento týden: Úrokové sazby, omyly americké centrální banky, férově hodnocené akcie, index Dow Jones.

Tabulka čtyř indikátorů: USA

Očekávaný růst úrokových sazeb v USA

Očekávaný růst úrokových sazeb v USA
Význam: 

Po několika letech, kdy americké krátkodobé úrokové sazby byly prakticky na nule, se během letošního roku bude situace pomalu normalizovat. Alespoň analytici to tak očekávají. Ke zvýšení sazby má dojít na schůzce vedení Fedu dne 15. března. 

Praktický význam: 

Vyšší sazby možná budou znamenat jistý zásah do cen akcií, ale ten bude patrně jen velmi dočasný. Jinak jde o vítaný návrat k normálu.

 

Mylná očekávání americké centrální banky

Mylná očekávání americké centrální banky

Význam:

Americká centrální banka (Federální rezervní systém neboli krátce Fed) ovšem zdaleka není neomylná instituce. Graf ukazuje předchozí prognózy budoucího vývoje úrokových sazeb. K normalizaci sazeb mělo dojít již někdy v roce 2014. Nedošlo.

Praktický význam: 

Tentokrát ale americká ekonomika působí dojmem, že skutečně překonala následky krize z let 2007-2008. Vyšší sazby budou znamenat konec „krizového režimu“, což již bylo načase.

 

Akcioměr: Americké akcie na „férové“ hodnotě

Akcioměr: Americké akcie na „férové“ hodnotě

Význam:

Akcioměr je unikátní indikátor, který poměřuje ceny akcií nikoli k ziskům nebo k tržbám, ale k objemu peněz v ekonomice. Historicky šlo o nejlepší nástroj pro odhad, zdali trh je levný nebo drahý.

Nyní akcioměr ukazuje, že americké akcie jsou víceméně férově hodnocené. Znamená to možnost překvapení na obě strany. Již nebude platit, že jakékoli zaváhání trhu je nákupní příležitost, protože akcie už nejsou podhodnocené jako v letech 2016, 2015 nebo dokonce 2009.

Praktický význam: 

Vyšší hodnocení akcií znamená větší riziko omylu při investování. Zdaleka se ovšem ještě nejedná o bublinu, jak někteří komentátoři tradičně straší již od června 2009.

 

Akciový index Dow Jones 

Akciový index Dow Jones

Význam:

Někdy stojí za to podívat se na akciový index bez všech úprav, výpočtů a indikátorů – jen tak, prostýma očima. Co vidíme? Velké zotavení po šoku v roce 2008, které trvalo s malými přestávkami několik let. Nyní má index za sebou několik měsíců silného růstu. Bude to znamenat korekci anebo ne? Jednoduše řečeno, nevíme.

Praktický význam:

Pomocí akcioměru lze určit, zda trh je podhodnocený nebo nadhodnocený. Nelze však předpovídat pohyby během nejbližších dní ani týdnů.

 
 
Tisknout  Poslat emailem 
*
*
*


Vložit Komentář / Pro psaní a čtení komentářů se musíte přihlásit

Vloženo 0 komentářů


Vítejte na webu JsmePartners!

Nacházíte se na interním webovém portálu společnosti Partners určeném především pro poradenskou síť. Pokud hledáte korporátní web Partners... Přejít na web Partners.czSledujte naše finanční magazíny!

 

Peníze.cz Finmag


Nejnovější magazín ke stažení
Nejsledovanější články na webu


Aktuální komentáře / diskuse

Markéta Daxnerová: Dobrý den, pane Koubku, pokud jako poradce Partners potřebujete poradit v oblasti investic, obraťte ... více
Tabulka 4: Záporné sazby a spořivost, krachující evropské banky a ceny bytů

Michal Koubek: Dobrý den, poslední informace už docela zavánějí sdělením připravte se na krizi, může být ještě větš... více
Tabulka 4: Záporné sazby a spořivost, krachující evropské banky a ceny bytů

Ondřej Podlešák: 1. Vyřešení všech produktů s Partners, třeba cestovního pojištění v e-shopu - zákazník to rád dopor... více
Soutěž o roll up na míru!

Adéla Kniezková: Ad 1: Vytvořím si s klienty (v rámci mezí) přátelský až rodinný vztah. Klienti mi věří a ví, že to s... více
Soutěž o roll up na míru!

Dominik Siderek: Ad 1) U klienta se mi nejvíc osvědčilo zmínit na začátku schůzky to, že jsem tady dnes z důvodu rozš... více
Soutěž o roll up na míru!