Apple a irská otázka

Pavel Kohout | 5. 9. 2016 | Vstoupit do diskuze – 1 komentář

Evropská komise — jmenovitě Margrethe Vestager, komisařka EU pro konkurenci — přikázala společnosti Apple Computer, aby zaplatila Irsku daňový nedoplatek ve výši 13 miliard euro. Nedoplatek zahrnuje daně, které podle názoru Vestagerové společnost Apple nezaplatila během více než posledních deseti let plus úroky. Co tato stručná zpráva znamená v praxi?

 

Část politiků, zejména levicových, vidí ve verdiktu Evropské komise vítězství spravedlnosti. Argumentem je skutečnost, že jedna z nejbohatších světových korporací platila ze svých irských příjmů efektivní daňovou sazbu ve výši pouhého 1 procenta v roce 2003, přičemž tato sazba poklesla  na symbolických 0,005 procent (ano, půl promile) v roce 2014. Standardní irská sazba z podnikových příjmů je 12,5 procenta, což je jedna z nejnižších sazeb v Evropě.

Jde tedy o daňový podvod?

Nikoli. Irské úřady žádné dodatečně daně po Apple nevymáhají. Naopak, irská vláda se mocně zastává společnosti Apple, která v zemi investuje již od roku 1980 a za tu dobu Irsku velmi pomohla. Šlo především o tvorbu pracovních míst. Apple zaměstnává v Evropě 22 tisíc zaměstnanců, z toho 5500 v Irsku.

Na svých webovských stránkách se Apple chlubí, že celkově v Evropě vytvořila 241 tisíc pracovních míst ve firmách navázaných na Apple. Celkový počet pracovních míst, která existují díky systémům iOS a AppStore, má podle odhadů Apple dosahovat až 1,2 milionu. Odhady jsou založeny na počtu registrovaných softwarových vývojářů a možná poněkud nadsazené — nicméně význam Apple pro evropskou ekonomiku je pozoruhodný.

Především ale Irsko je evropským finančním centrem společnosti Apple. Toto je výhoda, o kterou by stála kterákoli země, a to i za cenu skutečnosti, že firma neplatí téměř žádné daně. Proto irská vláda vehementně brání zájmy Apple, jako kdyby to byly její vlastní zájmy. Brání se i Apple:

„V průběhu let jsem obdrželi vyhlášky od irských daňových úřadů, jak správně respektovat irské daňové zákony — stejný druh vyhlášek, které dostává kterákoli firma zde podnikající. V Irsku i kdekoli jinde, Apple dodržuje zákony a platí náležité daně.

Evropská komise se snaží přepsat historii Apple v Evropě, ignoruje irské daňové zákony a převrací na hlavu mezinárodní daňový systém. Právní názor publikovaný 30. srpna tvrdí, že Irsko poskytlo společnosti Apple speciální daňovou výhodu. Tento názor nemá žádné právní opodstatnění. Nikdy jsme nežádali o mimořádné zvýhodnění a ani jsme žádné nedostali. Nyní jsme v neobvyklé situaci, kdy máme na základě retroaktivního výroku zaplatit dodatečnou daň vládě, která tvrdí, že ji nechce.“

Toto stanovisko společnosti Apple ukazuje na důležitější problém, než je pouhý daňový spor: kdo vlastně v Irsku vládne, zdali irská vláda anebo Evropská komise.

A to není ještě všechno.

Další otázkou je, zdali stále ještě platí rozdělení moci na zákonodárnou, soudní a výkonnou. Evropská komise si nárokuje moc zákonodárnou (komise si kreativně vymýšlí vlastní vyhlášky upravující povinnosti irských daňových poplatníků), dále moc soudní (rozhodování, zdali irský daňový poplatník respektuje irské zákony) a konečně i moc výkonnou.

A ani to není ještě všechno:

výrok Evropské komise zpochybňuje starý a uznávaný princip, že retroaktivita ve tvorbě legislativy je nepřípustná. V sázce tedy není jen triviální částka 13 miliard euro, ale základ evropské právní kultury.

Skutečně vzniká silné podezření, že Evropská komise se snaží maximalizovat svůj vliv a centralizovat  rozhodování v EU. Včetně oblastí, které doposud mají zůstávat v plné suverenitě členských států, což platí i pro daně z příjmů.

Dále vzniká otázka, zdali irská strategie téměř úplné závislosti ekonomiky na zahraničních investicích je správná. Zahraniční firmy představují 90 procent irského exportu. Irská ekonomika je na zahraničním kapitálu tak závislá, že pouhý účetní přesun intelektuálního vlastnictví, patentů a podobných aktiv do Irska způsobil 30% růst HDP (údaje z července 2016).

Irsko v tomto směru připomíná Česko.

Češi ovšem nedokázali udělat ze své země finanční centrum, jak se to podařilo Irsku. Českou strategií je rozdávat výhody a radovat se z nevalně placených pracovních míst podřízeného charakteru. Ano, dá se tak existovat. Ne, nelze tímto způsobem dohonit Německo. Ani Irsko.

 

53

Komentáře

Celkem 1 komentář v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: