Švédsko, Česko a ceny bytů

Pavel Kohout | 9. 11. 2015 | Vstoupit do diskuze

Proč by normální český investor, který nikdy nebyl ve Švédsku, se měl zajímat o finance této země? Protože Švédsko minimálně v některých rysech připomíná Česko. V obou případech jde o spíše menší, ale nikoli úplně malé ekonomiky. Obě země mají velmi vysokou míru obchodní otevřenosti vůči Evropě a zbytku světa a obě nemají euro. Švédská i česká centrální banka si lámou hlavu s problémem deflační spirály. Obě centrální banky provozují určitou formu kvantitativního uvolňování. A v obou zemích je dvojciferná peněžní inflace.

Takto vypadá švédská inflace nyní: 0,1 procenta. V nedávné době, v srpnu 2015, byla i mírná deflace. (Vadilo to někomu? Jedině centrálním bankéřům.)

 

Obě centrální banky mají i stejní cíl pro inflaci spotřebitelských cen: 2 procenta ročně.

Když se podíváme na švédskou peněžní zásobu, vidíme zdvojnásobení během posledních deseti let. V tom se Česko trochu liší, objem peněz se téměř ztrojnásobil (růst o 273 procent).

Ve Švédsku díky monetární inflaci rostly ceny domů a ještě více bytů. Byty jsou ve Švédsku, hlavně ve Stockholmu, nedostatkové zboží. U pronájmů existuje přídělový systém a na rozdíl od Prahy zde není volný segment trhu. Kdo chce bydlet, musí prostě strávit v pořadníku řadu let. Nebo i desítek let.

Navzdory tomuto omezení domy a byty stále představují pro Švédy atraktivní investiční příležitost. Jejich ceny sledují vývoj objemu peněz v ekonomice.

Graf ukazuje nárůst cen bytů (flats) a rodinných domů (houses) ve Švédsku. Kdyby byly k dispozici spolehlivé indexy cen českých nemovitostí (což nejsou), viděli bychom také jistý růst, avšak pravděpodobně stále zaostávající za prudkým růstem peněžní zásoby:

Závěr? Porostou! Houby možná (příští sezónu), ceny bytů nepochybně.

44

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: