Peníze a zisky

Pavel Kohout | 24. 10. 2016 | Vstoupit do diskuze

S rostoucím objemem peněz v ekonomice nutně rostou veškeré agregátní veličiny. Včetně podnikových zisků. Pro USA jsou dostupná spolehlivá data od roku 1959. Skutečně se ukazuje, že existuje jednoduchá lineární závislost podnikových zisků na peněžní zásobě.

Zisky amerických firem (modrá) a objem peněz v ekonomice násobený konstantou 0.13 (červeně)

Zdroj: http://1url.cz/jtHR8

Dlouhodobě platí, že celkové podnikové zisky (včetně podniků neobchodovaných na burze) jsou rovny zhruba 13 procentům likvidní peněžní zásoby MZM (Money Zero Maturity). Když jsou zisky výrazně nad touto úrovní (například v letech 1966, 1973, 1979, 1985, 1997, 2006 nebo 2011) lze čekat jejich pokles. Obvykle je pokles zisků doprovázen poklesem akciových indexů.

Naopak v dobách, kdy vykazované podnikové zisky jsou výrazně pod úrovní, která je dána hodnotou MZM krát 0.13, lze očekávat výraznější růst zisků v dohledné budoucnosti. Tak tomu bylo například v letech 1960, 1974, 1986, 2002 a po krizi v roce 2008.

Ale i v poslední době, v roce 2016, se podnikové zisky pohybovaly hluboce pod teoretickou úrovní. Znamená to, že teorie přestává fungovat, anebo se můžeme opět těšit na růst zisků?

Vzhledem k tomu, že zisky stagnovaly poměrně dlouhou dobu, lze najít pesimistické názory, že začíná dlouhá krize a že Amerika i celý svět směřuje do nepříliš hezkých míst. Poslední zisková sezóna ukazuje, že zisková recese trvající dlouhých pět kvartálů je u konce. Třetí kvartál roku 2016 přinesl mírný růst a výhledy na čtvrté čtvrtletí 2016 a první čtvrtletí 2017 vypadají slibně. Během těchto dvou kvartálů by zisky měly vzrůst celkově o zhruba 20 procent.

Nutno zdůraznit, že zisky uvedené v prvním grafu jsou celkové podnikové zisky za celou americkou ekonomiku, zatímco druhý (sloupcový) graf se týká pouze zisků firem z akciového indexu S&P 500.

Růst (pokles) podnikových zisků firem tvořících základ indexu S&P 500

 

Tato metodická odlišnost ale nemění nic na podstatě věci:

(a) dlouhodobý trend je dán růstem objemu peněz v ekonomice;

(b) pro krátkodobé nebo střednědobé trendy jsou důležité odchylky od dlouhodobého trendu (které mohou být způsobeny různými faktory, zejména hospodářským cyklem) a návraty k němu.

Jinými slovy, peněžní zásoba jako ukazatel zisků nemusí být vždy dokonale přesná, ale nikdy nelže!

Máme ale záruku, že přímá úměra ZISKY = PENÍZE * konstanta bude platit navždy? Teoreticky by se mohlo stát, že ziskové marže poklesnou a podniky přestanou vydělávat. V praxi se tak i děje, ovšem vždy jen v určitých odvětvích. Textilní průmysl, sklářství nebo cukrovarnictví bývaly kdysi velmi výnosné obory, ale již nejsou. Těžiště ziskových marží se přesunulo jinam. Pravděpodobně se ale asi nikdy nestane, že by zisky podniků v tržním hospodářství systematicky spadly. Ledaže by padlo celé tržní hospodářství, ale to se v Americe nikdy nestane. 

26

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: