Nevěřte prorokům

Pavel Kohout | 12. 10. 2015 | Vstoupit do diskuze

Přibližně před rokem jsem napsal tento krátký komentář na téma pesimistických proroků:

Proroci zkázy a jejich zkazky

Jedním z klišé posledních několika let jsou stesky nad tím, jak akcie jsou drahé a přesto jejich ceny stále rostou. Tento vývoj vyvádí analytiky z duševní rovnováhy, zejména ty, kteří již před časem prorokovali epický pád akciových indexů. Jako například Albert Edwards. Ten radil prodat všechny akcie v prosinci 2009, v době, kdy index Dow Jones byl na hodnotě 10 337 bodů:

 

Zdroj: BusinessInsider.com

 

Edwardsovi nedávno ujely nervy, když ani jeho poslední prognóza apokalypsy, která se datuje zhruba dva týdny zpět („prodejte všechno a utíkejte z trhu jak o život“), se neplní. Prohlásil, že za neúspěch jeho prognóz mohou ti „blbečci z centrálních bank“ (v originále „morons from central banks“).

Edwardse necituji ze škodolibosti, ale hlavně proto, že tradičně fungujícím analytikům z velkých bank (v tomto případě Société Générale) se nedá věřit. Jejich analytické metody nestačí na dnešní svět, zejména jejich absolutní nezájem o klíčovou roli peněžních agregátů.

A jaká je rekapitulace tohoto komentáře nyní, v říjnu 2015? Navzdory všem možným nepříznivým okolnostem (špatné zprávy ze všech kontinentů) se americký akciový trh nehroutí. Dokonce i když věci vypadají „nadějně“ — jako před pár týdny, kdy už se zdálo, že trhy se konečně hroutí — se nakonec nic zvláštního nestane.

Vždy nakonec obrovský a stále rostoucí objem peněz v ekonomice vytlačí ceny akcií vzhůru jako voda gumový míček. Při pohledu na graf člověk jakoby cítil fungování Archimedova zákona ve světě investic:

Dokonce i akcie Société Générale posílily za posledních 12 měsíců o téměř 14 procent. 

58

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: