NATO bez USA?

Pavel Kohout | 2. 5. 2016 | Vstoupit do diskuze

Donald Trump nedávno prohlásil, že Spojené státy by měly výrazně omezit výdaje na obranu Evropy. Podle Trumpa Amerika z větší části financuje evropskou bezpečnost, čehož si Evropa stejně neváží. Logickým závěrem je snížení výdajů, ať už Evropané konečně dospějí a začnou se bránit sami. Jaké ekonomické a strategické důsledky by měl tento názor, pokud by byl přetaven do skutečného politického rozhodnutí?

NATO je financováno přímo a nepřímo. Přímé financování kryje společné vojenské projekty a náklady na civilní infrastrukturu organizace. Struktura vypadá takto:

Zdroj: NATO

Spojené státy tedy hradí něco přes 22 procent přímých nákladů, což není přehnané vzhledem k velikosti. Ale jde o něco jiného. USA nyní necítí žádné přímé vojenské ohrožení. Putinovo Rusko přece jen není Sovětský svaz, který mířil na Ameriku tisíci jaderných hlavic a byl ochoten je použít. Navzdory některým názorům je studená válka mezi Amerikou a Ruskem definitivně pryč.

NATO je tedy z hlediska USA asymetrický obchod. Amerika platí za bezpečnost Evropy (protože zejména východní státy NATO se stále cítí být ohrožené Ruskem), přičemž nedostává žádnou protislužbu. Evropské příspěvky do NATO jsou výdaji na evropskou obranu, ale nijak podstatně nepřispívají bezpečnosti Spojených států. Kdyby NATO přestalo existovat, Ameriku by to nemuselo zvláště zajímat, zatímco pro Evropu by to byl velký problém.

Rozpočet NATO je ale celkem vzato trpasličí ve srovnání s vojenskými rozpočty jednotlivých členských států: to jsou nepřímé výdaje. Zde je vidět skutečný nepoměr. USA vydává na obranu 3,7 procenta HDP, zatímco medián pro všechny členské země je 1,18 procenta HDP.

Objem amerických obranných výdajů efektivně představuje 73 procent výdajů celé aliance. Jinými slovy, bez americké armády by NATO bylo malé, podfinancované a technicky ne zcela na nejlepší úrovni. Jediné státy kromě USA, které mají jakž takž silnou armádu, jsou Francie a Británie. Ostatní armády, včetně Bundeswehru, jsou vhodné spíše pro podpůrné účely. Příklad: Rusko má 15398 tanků, Německo 408. Rusko má 1438 útočných letadel, Německo 169. Rusko má 352 lodí všech typů, Německo 81.

Bez Ameriky by Evropa přišla nejen o palebnou sílu, ale také o kapacity v oblasti výzvědných služeb, sledování, logistiky a radioelektronického boje. Celkem vzato, pokud by USA zásadněji seškrtaly výdaje na obranu Evropy (přímé i nepřímé), Evropa by se dostala do nepříjemné situace. Buď by musela velmi významně navýšit vojenské rozpočty, anebo by se politicky dostala do vleku Ruska. Ani jedna z obou variant nezní atraktivně.

54

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: