Krach v přímém přenosu

Pavel Kohout | 29. 6. 2015 | Vstoupit do diskuze

Máme to černé na bílém, potvrzeno ze všech zdrojů: v Řecku dnešním dnem, 29. června 2015, oficiálně propuká bankovní krize. Pobočky jsou zavřeny, údajně na týden, stejně tak burza. Výběr z bankomatů je omezen, takže dřívější doporučení turistům vzít si s sebou dost hotovosti se ukazuje jako užitečné. Alespoň něco ekonomové umějí předpovědět. Ale co bude dál?

Jakmile jednou propukne bankovní krize, nerozhodují již politici, ale trh. Jak dopadne referendum, které má rozhodnout o příjetí programu mezinárodní pomoci, je málo významné: když se hroutí banky, jde vše stranou. Co by Řecko mělo dělat? A co by měly dělat orgány EU a MMF?

Řecká vláda by si měla připustit, že prohrála na celé čáře. Od nynějška jde jen o to, jak minimalizovat vzniklé škody. V první řadě Řecko nesmí ztratit podporu Evropské centrální banky, což je poslední záchranná linie, která ekonomiku dělí od úplného propadu. Kdyby nebylo nouzové pomoci ECB, řecká bankovní krize by zřejmě nastala už dávno. Pokud ECB bude vstřícná, bude možné ji zkrátit a omezit vzniklé škody.

Proč právě ECB je tak důležitá? Z několika důvodů: (a) smí tvořit libovolný objem peněz z ničeho; (b) jako instituce je víceméně apolitická; (c) má v popisu práce pečovat o stabilitu eurozóny. Ze všech těchto důvodů je pravděpodobné, že právě od ECB Řecko může čekat pomoc. Jinak si ale bude muset pomoci samo.

Pokud Řecko hodlá zůstat členskou zemí eurozóny, bude se muset smířit s tím, že příští státní rozpočet bude muset být přinejmenším vyrovnaný. Žádné prodeje státních dluhopisů, konec života na dluh. Řecký sociální stát bude třeba sesekat ze skandinávsky nabubřelé úrovně do hodnot, které si země může dovolit. Prostě není možné, aby Řecko vynakládalo na „sociálno“ více než Finsko, Norsko nebo Kanada v přepočtu k velikosti své ekonomiky:

Řecko vydává na sociální účely v čistém vyjádření (po započtení daňových efektů) asi 24 procent HDP, sousední Turecko asi polovinu. Turecko nemá problémy s rozpočtem ani s nezaměstnaností a jeho ekonomika prožívá rozkvět. (Růst 2,9 procenta v roce 2014 lze hodnotit jako výborný, zvláště v kontextu velmi obtížné mezinárodní situace.)

Bude-li řeč o nutných, leč bolestivých reformách, zde je směr, kudy se vydat. Konec bolestínského stěžování a sociální stát vydělit dvěma.

Existuje určitá pravděpodobnost, že Řekům se do toho nebude chtít. Pak už zbývá jen vystoupit z eurozóny, nechat si natisknout novou měnu a financovat sociální stát z inflačních peněz. To by samozřejmě byl návrat k praktikám, které předcházely zavedení eura. Euro ostatně bylo zavedeno mimo jiné i proto, aby nebylo možné financovat výdaje států nekrytými penězi.

Natiskne si tedy Řecko své vlastní peníze? A kdy k tomu asi dojde? Zatím není zřejmé, zda k tomu dojde. Řecká veřejnost netouží po nové dobrodružné měně s nejistým kursem a velmi nejistou mírou inflace. Ani vládnoucí strana Syriza neměla nic takového ve volebním programu. (Ve volebním programu měla „nebudeme platit dluhy, ale tvrdé měny se nechceme vzdát“. Velmi racionální, že.)

Státní bankrot, k němž 30. června dojde prakticky jistě, ještě nemusí znamenat okamžité přijetí nové měny neboli „grexit“. Řecko i nadále zůstává členskou zemí Hospodářské a měnové unie (neboť vylučovat nelze) a jeho oficiální měnou zůstává euro. Rozhodnutí, zda opustit společnou měnu, je především politické, teprve v druhé řadě ekonomické. Je možné, že Řecko bude muset nutně přijít s nějakou variantou vlastní měny, aby podpořilo krachující banky. Ale co když řecká vláda bude natolik tvrdohlavá, aby připustila totální pád bankovnictví své země? Něco takového Evropa zažila naposledy před válkou: se zničujícími důsledky.

Ledaže… ledaže by všechno bylo jinak. Do myšlení radikálně levicové vlády je obtížné se vcítit a nelze předvídat, co skutečně udělá. Existuje jistá pravděpodobnost, byť malá, že nové drachmy jsou již tajně natištěny a čekají v přísně střežených skladech. Možná, zítra nebo pozítří, premiér Tsipras předstoupí před národ a oznámí začátek nové éry prosperity a sociálních jistot se zbrusu novou krásnou měnou. Asi se to nestane, ale do hlav politiků člověk nevidí.

Co by následovalo v takovém případě? Rozpadne se euro? Zkrachuje EU? Bude se nákaza dále šířit? Ne, euro se nerozpadne. Evropská unie nezkrachuje, rozhodně ne v nejbližších dnech. (Ještě má minimálně deset let času.) Nákaza se šířit nebude, neboť Italové, Španělé, Portugalci a další rizikové národy jsou snad dostatečně vystrašeni řeckým příkladem a nebudou jej následovat.

Podtrženo a sečteno, když Řecko zkrachuje, nebude následovat nic kontinentálně důležitého. A když náhodou zavede novou měnu, také ne.

52

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: