Co se děje na trzích

Pavel Kohout | 19. 6. 2015 | Vstoupit do diskuze

Co se to děje na současných trzích? Proč klesají hodnoty fondů, včetně Partners? Odpověď je zde:

1. Akciové trhy

Akcie vyspělých trhů zastavily růst. Severní Amerika je za poslední tři měsíce dole o 3,2 %, eurozóna o 4,2 %, pacifický region včetně Japonska rovněž o 4,2 %. Německo například ztratilo 7,9 %. Jediným trhem, který za uplynulé tři měsíce opravdu silně rostl, byl trh China A (+17,4 %), což znamená domácí burzy otevřené pouze čínským rezidentům. (Tam stejně investovat nesmíme, a i kdybychom mohli, byl by to hazard.)

Proč akcie klesly? Protože akcie to občas dělávají. Zpětně lze dohledat příčiny (obavy kolem Řecka, hrozba růstu úrokových sazeb v USA), ale dopředu člověk nikdy neví.

2. Kurs USD/EUR

Výše uvedené výnosy jsou v eurech, což znamená, že v korunách vycházejí prakticky stejně. Dolar začal oslabovat vůči euru, což samozřejmě snižuje ceny amerických akcií z hlediska českého investora. Hedging měnového rizika neprovádíme, neboť jsme si před nějakou dobou řekli, že pro dlouhodobého investora má malý smysl (výkyvy kursů se časem vyhladí) a navíc mírně zvyšuje náklady fondů.  Nemáme v úmyslu spekulovat na vývoj měnových kursů, neboť tyto pokusy pravidelně končívají špatně. Proto nebudeme měnit naši investiční politiku v tomto ohledu (alespoň ne v nejbližší době).

3. Ceny dluhopisů

Výnos do doby splatnosti německého desetiletého dluhopisu vzrostl z dubnového minima 0,05 % na 1,0 %. Co to v praxi znamená? Znamená to pokles ceny dluhopisu o zhruba 8 %. Podobný pokles postihl samozřejmě nejen Německo, ale prakticky všechny dluhopisové trhy. Včetně českého, kde dluhopis splatný v roce 2024 ztratil na ceně asi 6,5 procenta.

Kdyby to bylo možné, bývalo by optimální prodat všechny dluhopisy před několika měsíci. Nebylo to bohužel možné vzhledem ke statutu fondů PU 6, 10 a 13, které vyžadují držet určitý objem dluhopisů. (Úplnou flexibilitu, kterou jsme původně chtěli, nám ČNB v roce 2011 bohužel nepovolila.) Částečným východiskem byly rizikové dluhopisy (high yield), ale z důvodu kreditního rizika nelze investovat pouze do nich (především v konzervativním fondu PU 6).

Dalším částečným východiskem je snížit průměrnou dobu splatnosti dluhopisů v portfoliu, neboť dluhopisy s kratší splatností jsou vždy postiženy poklesem cen v menší míře (elementární finanční matematika). To jsme udělali včas, díky čemuž jsou škody relativně omezené. Průměrná doba splatnosti dluhopisů a dluhopisových fondů v našich fondech je 0,8 roku, což je velmi nízké číslo. (High yield dluhopisy nejsou zde zahrnuty, neboť je považujeme za samostatnou třídu aktiv.)

Závěr

  • Krátkodobé pohyby trhů jsou někdy příznivé, jindy nepříznivé. Období duben až červen 2015 bylo nepříznivé.
  • Zpravidla jsou tyto výkyvy nepředvídatelné, s výjimkou poklesu cen dluhopisů, který jsme očekávali a zařídili jsme se podle toho.
  • Obvykle je kontraproduktivní na krátkodobé výkyvy přehnaně reagovat, téměř vždy je lepší nereagovat vůbec a držet se dlouhodobé strategie.
37

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: