Co dělat, když akcie padají?

Pavel Kohout | 25. 1. 2016 | Vstoupit do diskuze

Od začátku roku 2016 poněkud spadly hodnoty akciových indexů. Zároveň začaly chodit nepříznivé zprávy z Číny a cena ropy poněkud poklesla. Okamžitě se začaly rojit katastrofické předpovědi. Další světová krize. Další Lehman Brothers na obzoru. A samozřejmě, ceny akcií jsou mnohonásobně předražené.

Podobné předpovědi nejsou ničím překvapivé, v zásadě se objevují každým rokem. Nepřetržitě existuje určité procento analytiků, kteří předpovídají apokalypsu 365 dní v roce. Teprve tehdy, když akcie skutečně klesají, dostávají ovšem publicitu. Tak například slavný Nouriel Roubini, který si v roce 2008 získal slávu tím, že „předpověděl“ finanční krizi. Jenomže Roubini předvídal krizi uř řadu let předtím, a když skutečně přišla, bylo to z jiných důvodů a měla jiný průběh, než předpovídal.

V roce 2009 Roubini předpovídal pád akciových trhů po údajně dočasném oživení. Skutečnost: za dva roky, v roce 2011, byly americké akciové indexy na dvojnásobku a pokračovaly v růstu. Nejen Roubini, ale i mnoho dalších proroků apokalypsy utrpěli další neúspěch.

S výčtem neúspěšných proroků bychom mohli pokračovat. Pravda samozřejmě je, že současná světová ekonomika má své potíže. Může se dokonce stát, že z nějaké skříně vypadne kostlivec, který způsobí paniku. V krajním případě tato panika bude srovnatelná s neblahým podzimem 2008. Co dělat v takovémto případě?

Nejhorší možností je:

(1) Čekat

(2) Po určité době propadnout panice

(3) Prodat akcie se ztrátou

(4) Frustrovaně sledovat, jak jejich ceny zase rostou

To ale není nejlepší řešení. Lepší nápad je podívat se na následující obrázek a zamyslet se nad ním:

Akciový index Wilshire 5000 (červená) a objem likvidní peněžní zásoby v USA (modrá)

 

Je dlouhodobě pozorovaným faktem, že ceny akcií trendově rostou s inflací peněžní zásoby. Čím více centrální banky tisknou peněz, tím větší je růstový potenciál. Během hyperinflace je růstový potenciál obrovský a akcie jsou jedním z mála nástrojů, který umí zachránit reálnou hodnotu investic.

Samozřejmě je nutné počítat i s tím, že akcie mohou kolísat. Akcie mohou být silně nadhodnocené (jako v roce 2000 nebo 2007), ale také silně podhodnocené (zejména v roce 2009, kdy se Nouriel Roubini tak velmi mýlil).

V současnosti akcie (alespoň hlavní americké akciové indexy) nejsou nadhodnocené, pokud jako měřítko používáme likvidní peněžní zásobu. Peněz je v americké ekonomice mimochodem o 70 procent více, než jich bylo na začátku recese v prosinci 2007.

Co tedy dělat?

(1) Pravidelně investovat

(2) Nenechat se rušit falešnými proroky

(3) Až přijde čas, vysmát se jim.

Odvážlivci se mohou pokoušet i spekulovat na nákup akcií „v dolíku“, ale obecně tyto spekulace nedoporučuji. Nikdo totiž neví, kde dno „dolíku“ opravdu je. Pravidelné investování je nejlepším řešením pro 99,9 procenta všech investorů.

125

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: