BRIC pod lupou

Pavel Kohout | 26. 10. 2015 | Vstoupit do diskuze

Často dostávám otázky na země skupiny BRIC: Brazílie, Rusko, Indie, Čína. Zde je několik těchto otázek v koncentrované podobě: Jaké jsou hlavní problémy zemí skupiny BRIC?

Nikdy jsem neměl velkou důvěru k investičním myšlenkám, které jsou veřejnosti „prodávané“ prostřednictvím chytlavých akronymů. BRIC, případně BRICS nebo BRICKS nebyly výjimkou. Nikdy jsem nečekal, že by se z těchto zemí měly v dohledné době stát nové supervelmoci. Proč? Protože jde o země, které dlouhodobě trpěly těžkými problémy a je nepravděpodobné, že by je setřásly během pár let.

Vezmeme-li tyto země postupně jednu po druhé, Brazílie je země zatížená obrovskou byrokracií, se socialistickým pracovním zákoníkem, vysokou kriminalitou a naprosto neschopnou politickou třídou. Brazílie se nemůže vzpamatovat ze snu o socialismu s lidskou tváří, který se marně snaží nastolit prezidentka Dilma Rousseff. Již v 70. letech byla považována za zemi budoucnosti a ještě dlouho bude.

Rusko je zkrátka Rusko: potenciálně bohatá země, která má ovšem posledních zhruba pět set let poněkud smůlu na své vládce. Ruský vládce, který je pouhým alkoholikem, je světlou výjimkou. Rusku zpravidla vládnou paranoici, občas šílení paranoici. Současný kremelský vládce není výjimkou z pravidla, ale naštěstí není aspoň tak šílený jako Stalin. Vladimír Putin se stylizuje do role cara 19. století, ale snaha vrátit čas zpět je marná.

Indie je země, kterou Nehrú a Gándhí použili ve jako pokusného králíka pro tehdy moderní socialistické ekonomické myšlenky hlásané Fabiánským klubem. Králík upadl do kómatu a nikdy se z něho pořádně neprobral. Chudoba, kterou Nehrú a Gándhí způsobili, si pravděpodobně vyžádala ještě více lidských obětí než Stalinova hrůzovláda. Největší demokracie světa si nikdy nedokáže odhlasovat účinné reformy a proto zřejmě navždy zůstane chudou demokracií.

Čína se sice dostala z utrpení, které způsobil Mao Ce Tung — nejhorší politický masový vrah všech dob — a ze všech čtyř zemí skupiny BRIC je největší a nejnadějnější. Jenomže čínský hospodářský růst byl příliš rychlý, takže logicky musí následovat určité vystřízlivění. Otázka je, jak dlouho bude trvat toto vystřízlivění. Čína patří mezi nejvíce zadlužené země na světě.

Jižní Afrika má rovněž problémy s kriminalitou a částečně též s obrácenou rasovou diskriminací. Pokud jde o Jižní Koreu, její problémy jsou podobné jako problémy Číny, což je především masivní úvěrová expanze, která nemá už kam pokračovat.

Jaké budoucí perspektivy mají tyto země?

Všechny tyto země mají nepochybně velký potenciál, ale je otázka, do jaké míry jej budou schopny využít. Především kvůli politickým omezením.

Je rovněž nutné definovat, co rozumíme pojmem „perspektiva“. Makroekonomicky se zemi může dařit skvěle nebo aspoň velmi slušně a její akciový trh může přesto poskytovat zoufalé výsledky. Růst HDP není prakticky vůbec použitelně korelován s růstem cen akcií. Vezměme si Čínu. Rapidní hospodářský růst, ale ceny akcií nic moc. Proč? Protože Číňané příliš investovali do výroby a přílišné investice stlačily ziskové marže na nulu nebo dokonce pod ni. Všeho moc škodí, i investic.

Zde je několik let starý komentář, který varoval před čínskými akciemi v době, kdy byly nejpopulárnější.

Která země BRIC je nejvíce nadhodnocována?

Všechny. Čína byla například země, od které se čekalo nejvíce, pokud jde o ekonomiku i o akcie. Hodně lidí koupilo čínské akcie a ti jsou nyní zklamaní. Dlouhodobě ale nejvíce přeceňovaná země je pravděpodobně Rusko. Již od sovětských časů.

Proč se právě Rusku tolik nedaří?

Příčinou je nepochybně bolševická revoluce v roce 1917. Kdyby se Rusko vyhnulo komunistickému převratu, bylo by dnes mezi nejvyspělejšími zeměmi, protože začátkem 20. století bylo na správné cestě směrem k demokracii a k průmyslové revoluci.

Otázka je, co by se stalo s Čínou, kdyby v této zemi Mao Ce Tung úplně nezničil její civilizaci během několika málo let. Kdyby se Čína od 40. let vyvíjela podobně jako Tchaj-wan nebo Japonsko — což by bez Maa bylo zcela představitelné — byla by dnes zdaleka největší ekonomikou. Žebříček velmocí by pak vypadal takto: (1) Čína; (2) Rusko; (3) USA. Ale to se pouštíme do příliš dalekosáhlých spekulací s alternativní historií.

Jakou zemi ze skupiny BRIC (BRICKS) by bylo nejlepší si vybrat pro investování do akcií?

Kdybych si měl vybrat zemi, do jejíhož akciového trhu bych chtěl investovat, nevybral bych si žádnou ze zemí BRIC (případně BRICKS), ale Spojené státy. Proč? USA není nejdynamičtěji rostoucí ekonomika na světě, ale americké firmy dokáží nejlépe profitovat ze světového hospodářského růstu.

59

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: