Partners podpořili prachatický hospic

Partners | 5. 1. 2012 | Vstoupit do diskuze

Celkovou částkou 65 000 korun přispěli na provoz a propagaci Hospicu sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích manželé Daniela a Tomáš UHLÍKOVI, Kamil ŠTĚPÁN a centrála Partners.

Hospic sv. Jana N. Neumanna nabízí od roku 2010, vedle péče v lůžkovém oddělení, také tzv. domácí hospicovou péči. Tato péče je určena těm pacientům, kteří i přes svoji závažnou diagnózu chtějí a mohou zůstat v domácím prostředí. Do domácí hospicové péče je začleněna rodina, která využívá služeb hospicového týmu. Ten se zaměřuje mj. na léčbu a kontrolu bolesti, ošetřování ran, léčbu proleženin či výživu pacienta. Součástí domácí péče je psychická a duchovní podpora umírajícího a jeho rodiny.

V současné době řeší Hospic sv. Jana N. Neumanna problém nedostatečné propagace domácí hospicové péče. A to jak mezi laickou veřejností (rodinami, které chtějí pečovat), tak odbornou veřejností (lékaři zdravotní sestry, LDN, apod.). K oslovení většího počtu osob, připravuje hospic letákovou kampaň. Nově vytvořené letáčky a informační brožura budou obsahovat základní myšlenky domácí hospicové péče, její výhody a veškeré podstatné informace pro klienty a jejich rodinu. Vzhledem ke způsobu financování je Hospic sv. Jana N. Neumanna při vydávání těchto propagačních materiálů odkázán na finanční pomoc druhých. Podpora společnosti Partners přispěje k rozvoji domácí hospicové péče a umožní řadě rodin pečovat o své blízké v jejich přirozeném a známém prostředí, bez nutnosti hospitalizace v nemocničním zařízení.

„Hospic jsme si vybrali, protože víme z vlastní zkušenosti, jak pomáhá. Také rozjíždí nové projekty, které zde v regionu velmi chyběly (domácí péče, domov pro nemocné alzheimerovou chorobou). A protože se my snažíme dělat finanční poradenství jinak a nově, a také hospic a jeho myšlenky jsou nové, řekli jsme si, že tak trochu patříme k sobě. Mimochodem několik našich klientů muselo již využít služby hospice,“ říkají manželé Uhlíkovi. „Domácí hospicová péče je založena na celodenní péči členů rodiny. Hospicový tým pak zajišťuje odbornou stránku péče (ošetřování ran, péče o katétry apod.) a je pro pečující oporou. Rodina se tak dostává do situace, kdy minimálně jeden její člen musí zůstávat s nemocným. Často tak dochází k situacím, kdy je nezbytné přerušit či omezit docházku do zaměstnání. S tím je spojen citelný výpadek příjmů, který ještě umocňuje částečná úhrada péče a další výdaje, které jsou s péčí v domácím prostředí spojeny (úprava bytu, nákup či půjčení pomůcek apod.). Pečující se tak dostávají do situace, kdy řeší uspořádání svých finančních prostředků a odborné finanční poradenství je pro ně prakticky nezbytností. Jelikož se snažíme našim klientům již předem vše nastavit tak, aby i v těchto situacích měli rezervu, a aby i na takovéto případy byli zajištěni. Projekt velmi úzce souvisí s naší činností.“

Finanční dar byl využit na výrobu letáků domácí hospicové péče s logem Partners přinášející do podvědomí lidí novou službu, kterou Hospic Prachatice nabízí, která zde chyběla a velmi pomáhá nevyléčitelně nemocným v domácím ošetřování, částečně na přenosnou odsávačku, částečně na terapeutický laser na proleženiny a částečně na lineární dávkovač analgetik.

„Mám vždycky ohromnou radost, když mohu sestrám říci, že existují lidé, kteří si váží jejich práce natolik, že se jim rozhodli pomoci. Dar společnosti Partners je jedním z těchto příkladů,“ řekl při slavnostním předávání symbolického šeku ředitel hospicu PhDr. Robert Huneš a dále přiblížil, jaká konkrétní zařízení za zmíněný finanční obnos pro nemocné pořídí. „Bude to především terapeutický laser, který se používá například při léčbě proleženin. S nimi občas pacienti bohužel do Hospice přijdou a my se je snažíme léčit. Toto zařízení k tomu velice přispívá. Kromě laseru chceme zakoupit také další odsávačku a lineární dávkovač analgetik, což je při léčbě bolesti neocenitelná mašinka. Dokáže totiž podle nastavení dávkovat potřebnou dávku například opiátů po celý den. Ušetří tak pacientům mnoho vpichů do kůže, stačí navíc, aby sestra ráno pacienta navštívila, a po celý den už přístroj pracuje za ní,“ vysvětloval důležitost plánovaných nákupů ředitel Hospice a upozorňoval, že lineární dávkovač analgetik pracuje výborně i v případě, že ho ovládá sám pacient. „Sestry a lékaři samozřejmě vždy nastavují množství použitých látek odhadem, protože nemohou cítit bolest za pacienta. V případě, že si dávky nastavuje pacient pomocí tohoto přístroje sám podle vlastních pocitů, klesá spotřeba opiátů až na polovinu,“ vysvětloval dále ředitel. Cena každého tohoto zařízení se přitom pohybuje v řádech desetitisíců korun.

298

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Open seminář Bořivoje Beránka

Máte zájem o seminář: