Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

DFG posedmé: Češi si cení víc svého majetku než vlastního života

Lucie Weissová | 14. 9. 2017 | Vstoupit do diskuze

Den finanční gramotnosti (DFG) jsme 8. září letošního roku oslavili již posedmé. Již tradičně jsme v tento den uspořádali tiskovou konferenci a vybraným médiím představili výsledky výzkumu, tentokrát na téma Češi a pojištění. Jaké byly?

DFG posedmé: Češi si cení víc svého majetku než vlastního života

Do pražské galerie Černá labuť v pátek 8. 9. dorazili novináři z předních českých médií, jako je například MF DNES, Právo, Deník, Český rozhlas či ČTK. Pod vedením naší tiskové mluvčí Terezy Píchalové jsme je seznámili s výsledky rozsáhlého výzkumu zaměřeného na pojištění. Ten odhalil znepokojivá fakta - více než třetina českých rodin s vyživovaným dítětem (35%) není pojištěna pro případ, kdyby z vážných zdravotních důvodů přišla o příjem.

Martin Švec, finanční a pojistný matematik Partners, dále potvrdil zkušenosti finančních poradců, že české rodiny spíš pojistí majetek než svůj život. „Češi utratí za životní pojištění průměrně 5 952 Kč za rok. Za neživotní to je ale 8 373 Kč. Průměr Evropské unie přitom činí 26 083 Kč za neživotní a 48 955 za životní pojištění.“

S hypotékou zodpovědněji

K ochraně svého zdraví i majetku se mnohem zodpovědněji staví lidé s hypotékou, kteří si uvědomují, že v případě komplikací by splácení přešlo z živitele na zbytek rodiny. Přes tři čtvrtiny respondentů tak odpovědělo, že má sjednané životní pojištění (78 %), pojištění majetku (77 %) nebo oboje (62 %).

Problémům na trhu životního pojištění se z legislativní stránky věnoval Jan Urbanec z Ministerstva financí a pojištění v praxi přiblížil Jaroslav Gall, finanční poradce a lektor Dne finanční gramotnosti.  Ten ve své prezentaci mj. hovořil o tom, že v případě dlouhodobého výpadku příjmů by se více jak třetina dotázaných (36 %) obrátila na své blízké a další třetina (33%) by využila finanční rezervu.

Nemocenská nezachrání

Jenže vystačila by taková rodina se svými úsporami, kdyby se např. z živitele stal invalida? „V takových případech by rodina musela mít na účtech miliony, aby udržela svůj životní standard, což nebývá reálné,“ uvedl Jaroslav Gall.

Rodiny také očekávají, že při dlouhodobé pracovní neschopnosti je zachrání nemocenská. Většina dotázaných se domnívala, že od státu dostane o 20 % více, než odpovídá skutečnosti.

Do letošního průzkumu bylo zahrnuto 600 respondentů, živitelů českých domácností, v nichž je alespoň jedno vyživované dítě, a provedla jej agentura MindBridge Consulting.

Zapojit se můžete i vy

Projekt Den Finanční gramotnosti byl zahájen v roce 2011 a od té doby zvyšují proškolení lektoři Partners finanční gramotnost po celé republice. Na kontě už mají více jak 1000 lekcí a zdaleka nekončí. Zapojit se můžete i vy! Centrála Partners DFG podporuje nejen přípravou vzorových lekcí, ale také výukovými a dárkovými materiály. Chcete se stát lektorem či lektorkou? Pro více informací se podívejte na wiki: https://wiki.partners.cz/cs/wiki/skola-financni-gramotnosti.

7

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK